| FashionVictim93 a întrebat:

Catelul meu are purici si nu stiu ce solutie eficienta si mai ieftina sa ii cumpar pentru a scapa de ei (il tin in casa, dar cand il scot la plimbare se duce prin diverse locuri si se joaca cu diversi caini de la care ia purici ). Are intre 4-10kg si as dori o solutie care sa o pot folosi mai multe luni la rand.
Momentan i-am luat avantix pe care am dat 35 Lei dar il folosesc doar o data. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

De ce nu cumperi o zgarda anti-purici?

| FashionVictim93 explică (pentru Aasdfghj):

Am mai avut si nu este buna ..adica maxim o saptamana sa zic ca scapa de ei si apoi erau la loc

| Aasdfghj a răspuns (pentru FashionVictim93):

Nasol sad Intreaba medicul veterinar. Poate gasiti o solutie impreuna.

| Kriss96 a răspuns:

Ca sa scapi calumea de purici cel mai bine il duci la veterinar si acolo il deparaziteaza ei. Dupa care ii pui zgarda antipurici. Sunt unele foarte bune care tin cateva luni de zile. Se gasesc la magazin. Sunt foarte puternice si nu trebuie sa il ti si in casa cu ea. Poti sa i-o pui doar cand te duci afara. Cu aia nu mai ia niciun purice. Dar sigur ca mai intai trebuie deparazitat.

| 6Anonim9 a răspuns:

Am avut si eu problema asta la catel teckel de nici doua luni. Nu avea voie cu zgarda, nici cu pudra, nimic. Ultima si cea mai eficienta metoda a fost sa iau un sampon deparazitand special pentru catei juniori de la care sa nu i se irite pielea. Il poti cumpara din orice petshop. Pentru mine a fost foarte eficient. Daca are peste 4 luni poti sa-i pui zgarda duoa baita. Oricum samponul elimina toti purecii si ii previne pentru cateva zile, dar sa-l samponezi si sa lasi asa cateva minute, apoi clateste. Grija la ochi. Dupa baie sa-l piepteni cu un piaptan special pentru purici, care e foarte des, imposibil sa treaca purecii prin el, ca sa ii culegi pe cei morti din blana. Samponul e in jur de 10lei, piaptanul tot cam asa. Mult succes! big grin

| FashionVictim93 explică (pentru 6Anonim9):

Multumesc frumos pentru informatie... Catelul meu are 6 ani si este rasa bichon. am sampon deparazitar dar am nevoie de o solutie care sa il protejeze pentru 3-4 saptamani ..pentru ca ies cu el afara si ii contacteaza de peste tot. Zgarda a avut cand a avut pana la varsta de un an si ceva dar pot spune ca o avea degeaba si cu ea si fara ea purici erau ca la ei acasa. happy