| Blossomis a întrebat:

Ce as putea sa fac ca pisica mea sa nu isi mai ascua ghearele in canapea?
Are ghearele taiate, dar si le ascute la loc.
Eu nu stau cu ochii pe ea sa o vad de fiecare data cand face assta, dar cand o prins o cert si ii dau o palma la curhappy. Ce as putea sa fac sa se dezvete?
M-i-a facut canapeaua praf si a zis tata ca daca o mai vede o sinngura data o arunca in strada.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o problema foarte delicata! Pisica nu numai ca isi ascute ghearele, dar isi si marcheaza teritoriul in acest fel. Poti sa cumperi de la magazinele cu profil veterinar stalpi de zgariat,sau alte forme,pe care sa le agati in locurile cele mai accesibile pentru pisica. Eu am incercat si am adus un bustean (era rustic si l-am pus pe balcon) in speranta ca matele isi vor ascuti ghearele acolo! Neam! Nici nu l-au bagat in seama! Am cumparat de la magazin o scandura care este invelita cu o sfoara tare si care este inbibata cu un miros care le inebuneste pe pisici! Sunt gramada toate pe scandura aia! Asa ca am cumparat mai multe si le-am asezat strategic prin casa! Dar tot mai zgandara cu ghearele unde au facut inainte. Am auzit(dar nu am vazut) ca exista un spray care miroase foarte urat si respingator pentru pisici. Am vazut pe Animal Planet ca era folosit exact pentru a impiedica stricarea mobilei. La noi, in Romania nu am gasit asa ceva, cel putin nu in Brasov.

| SnowBella a răspuns:

In primul rand, nu e bine sa o certi sau sa o bati! Nu vei reusi decat sa-i maresti nivelul de stres si probabil o vei stimula sa faca si mai multe marcaje. Pisica ta se comporta perfect normal. E clar ca are nevoie de un stalp pentru pisici, pe care il poti achizitiona de la un pet-shop. Cand il cumperi, asigura`te ca baza este suficient de stabila si de lata pentru a face fata greutatii pisicii tale atunci cand trage de el. Stalpii pentru ascutit gheare trebuie sa fie suficient de inalti, pentru ca pisica sa se poata ridica pe picioarele din spate si sa`si intinda complet labele din fata. Cauta un stalp cu inaltimea de 80cm. Daca se clatina sau se misca atunci cand ii dai branci, nu va asta in picioare nici daca va fi folosit de pisica. Un stalp prea mic pentru ea este ca si cum tu ai incerca sa te simti bine la un restaurant in timp ce esti asezata intr-un scaunel pentru bebelusi. Mai trebuie sa stii care este materialul preferat al pisicii tale. Unor pisici le plac texturile precum sfoara, coaja de copac sau lemnul. Alte feline sunt atrase de tesatuile aspre. Altora le plac modelele simple, confectionate din mocheta sau carton. Fa cumparaturile in functie de preferintele pisicii tale, ca sa fi sigura ca nu va refuza stalpul. Instaleaza`l intr-un loc in care pisica isi petrece mult timp.
Fiecare pisica merita sa aiba propria ei piesa de mobilier pe care sa`si ascuta ghearele. Nu este momentul sa cauti lucruri ieftine. Pana la urma, iti vei salva canapeaua.

| LonelyLoner92 a răspuns:

I-ai o bucata de lemn, pe care sa isi ascuta ghearelewinking

O sa functioneze sigur, asa am facut si eu acum cativa ani cu pisica mea si a merswinking

| Alternaviti a răspuns:

O stropesti cu un sprei cu apa de cate ori face asta si pana la urma va intelege.

| OwlEyes a răspuns:

Si eu am avut o pisica care isi ascutea ghiarele mereu de canapea,papuci,covoare. de toate; si am vazut intr-un pet shop o casuta pentru pisici cu loc special pentru ascutit ghiarele, in fine poti cumpara asemanator, dar fara casuta daca nu vreihappy

| misuka a răspuns:

Buna,pune-i sosete!laughing

| BulatheOne a răspuns:

Scoate canapeaua.

| BulatheOne a răspuns:

Vinde canapeaua.