| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi invat catelul sa se ceara afara cand vrea sa-si faca nevoile? Are 3 luni si deja face afara dar se tine pana cand il scot eu, dar vreau sa-l invat sa faca cu labutele pe usa sau sa planga la usa sau ceva, sa stiu cand sa-i deschid usa.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Trebuie sa-l scoti mai des.e inca mic, dar scotandu-l des afara, o sa-si creeze reflexul, si cand va mai creste o sa ceara el.eu asa am facut cu toti cainii pe care i-am avut pana acum si a mers la fix.
ps.nu o sa sara niciodata pe use.o sa vina la tine,de aceea trebuie sa fii atent cum se poarta atunci cand vine. daca atunci cand te ridici il vezi ca merge spre use, trebuie sa-i dai imediat drumu afara.

| ChristinneK a răspuns:

Poi daca vrei sa-l inveti sa faca cu labutele pe usa s-ar putea sa te alegi vreoadata cu o usa distrusa daca sta mult si tu nu il auzi.Altii ies cu el mereu afara cand isi fac nevoile, am o prietena care isi scoate cainele de cate ori are nevoie chiar si iarna uneori mai si zburda pe afara sa se joace chiar daca e noapte are rabdare cu el.Deci va invata inca e chiar mic.