| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa invat catelul sa se ceara singur?
PS: El se tine pana il duc eu afara, dar vreau sa-l invat sa se ceara el singur! Are 3 luni.

Răspuns Câştigător
| Macabre a răspuns:

Păi,du-te la ușă și explică-i " Ușa,ușa„,așa i-am făcut și eu cățelului meu, până când a învățat, ii spuneam " Du-te la ușă„, și când avea nevoie se ducea singur sau plângea, acum depinde și de fiecare cățel cum înțelege. Baftă!

1 răspuns:
| guardian18angel a răspuns:

Cel mai bine este sa stai cu ochii pe el,si cand il vezi ca vrea sa faca, il iei pe sus si il scoti pe palier, si dupa ce face, il "bucuri", ii dai ceva bun..si o sa inteleaga ca a facut bine ca a facut afara.La inceput, probabil nu o sa iti iasa..si eventual o sa termine pana ajungi cu el afara,dar in timp,se va obisnui ca in "cuib" nu are voie sa faca, mai ales ca ei au de mici un simt dezvoltat de pastrare a cuibului curat.
Cainii inteleg mult mai bine de recompensa decat de bataie, asa ca stai cu ochii pe el, nu astepta sa se educe singur si recompenseaza'l cand face ceva bine. Daca l'ai luat, e responsabilitatea ta de acum, trebuie sa ii acorzi suficient timp pentru a inlesni integrarea lui in familie.