| ElenaIulia210 a întrebat:

Bună.De curând am fost intr-un supermarket! Am luat un pedigree care se numește ~Rege Dog Mixt~.Eu nu îi dădeam câinelui meu pedigree,îi dădeam doar mâncare gătită! Mi-am adus un huscky, și nu prea mă pricep nici la alimentație!

2 răspunsuri:
| Quassaar a răspuns:

Așa.și noi cu ce te putem ajuta? laughing

| Atim a răspuns:

Veterinarii recomanda o alimentație exclusiv pe mâncare speciala pentru caini (fie ea umeda sau uscata). Recomandarea nu vine doar din motive comerciale, ci si pentru sanatatea cainelui. Respirația unui caine hranit cu carne miroase mult mai urat decât cea a unuia hranit cu hrana speciala. Totodata, câinele hranit cu carne de regula dezvolta mult tartru. Eu as recomanda o dieta bazata pe hrana speciala, dar poti din cand in cand sa ii dai si mâncare gătită, dar sa nu ii bazezi meniul pe asta. Câinele are alte nevoi si nu poate sa isi is nutrientii necesari lui din mancarea pentru oameni. Oase crude ți-aș recomanda sa eviți sa ii dai. Câinii mei cel puțin vomita ingrozitor după ce mănâncă oase si îi constipa.