| Luigi556 a întrebat:

Am o problema cu cainele meu.Este incapatanat si fitos.Mentionez ca nu este o rasa agresiva asa cum este un Pitbull.Ma rog, cand l-am luat avea in jur de 2 luni, si cand ii dadeam ceva manca orice.Acum mananca decat ce vrea si cand vrea.Si daca mananca doar ce vrea,nu il pot dresa,pentru ca eu nu am tot timpul ce vrea el.
Mentionez ca ii dau pedigree, oase si mancare gatita.Numai ca el acum nu prea mai mananca pedigree.Si nici mancare gatita uneori nu mai mananca.
Deci cum il pot face sa manance ce are nu ce vrea?

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Schimba-i granulele, ia-i de altfel.animalele simt cand organismul lor are nevoie de ceva anume si cand nu, posibil ca acele granule sa aiba in componenta ceva ce lui nu ii mai trebuie.referitor la dresaj, de obicei se face cu o recompensa pe care catelul nu o primeste ca fel de mancare. spre exemplu, dresorii folosesc carne fiarta si taiata cubulete.te asigur ca nu ai un catel fitos, pur si simplu acele granule nu ii mai plac.

| Luigi556 explică (pentru katy):

Dimpotriva,doar de alea mai mananca.

| katy a răspuns (pentru Luigi556):

Inseamna ca am inteles invers.e ok.ei mananca ceea ce simt ei ca au nevoie organismul lor, sa extraga din mancarea respectiva.

4 răspunsuri:
| Rostaș_Ioana_1999 a răspuns:

Lasal un timp nemancat.(nu zic 3 zie)Cand vezi ca ii e foame dai paine sau granule si daca le refuza lasaile acolo tot le mananca intr-un sfarsi o sa i se para atunci lapte si miere. laughing

| Rostaș_Ioana_1999 a răspuns:

Iar faza cu dresatul incearaca tot asa cand ii e foame cu el spre exemplu''culcat'' de mai multe ori si dai recompese si asa tine minte.trebuie sa ii fii inpunator sinsa te asculte mainales ca e vorba de Pitbull.