| mirunette a întrebat:

Buna dupa ce ma-ti ajutat cu pisicuta me birmaneza care si-a revenit acum mama si tata mi-au luat un si-tzu mie imi pare bine ca se inteleg dar nu prea stiu sa-l ingrijesc este o rasa deosebita si am auzit ca greu de ingrijit si mai are suflu sistolic o boala la inima deci ce mi-ar trebui in ingrijirea lui si ce nume sa-i dau? ofer fundita

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Pe langa toate informatiile pe care le gasesti pe net legate de rasa lui, intreaba si un veterinar bun despre chestii caracteristice catelului tau. Poate el are vreo alergie sau poate are nevoie de vitamine sau ceva particular cu care trebuie sa ai grija. Chiar daca sunt aceeasi rasa, nu toti cateii shih-tzu sunt la fel. Nu poti sa-l ingrijesti bine fara sfatul unui medic. Adica informatiile de pe net sunt baza, informatiile de la vaterinar sunt ''varful''. Bafta!

| Lorelai a răspuns:

Ia-i o perie speciala pentru pieptanat catzelusi, sa il perii macar o data pe saptamana si cam atat. Sa il tunzi de doua ori pe an. Nu e greu de ingrijit si eu am un bichon. Ca nume iti recomnda Hera, Sara, Ambra, Cookie, Elsa(pentru fetita) si Scooby-Doo, Bijou, Alfi, Rio.