| Mary_9238 a întrebat:

Buna! Intrebarea mea este legata de astm.Am aceasta boala de la 2 ani, acum am 15 ani.
De cativa ani(2-3) nu mai folosesc acel spray ce ajuta la respiratie pentru ca mi s-a spus ca nu mai este necesar, nu mai faceam crize de astm.Am uitat sa mentionez ca am si suflu sistolic.
As dori sa stiu cum imi dau seama daca mai am aceasta boala. Micile detalii care imi distrug speranta ca nu as mai avea astm sunt:cand alerg obosesc foarte repede si inima parca imi sare din piept si respir greu, mirosurile de benzina, fum, ulei, prajeli etc imi dau dureri mari de cap, racesc foarte des in perioadele in care aerul din atmosfera este umed si uscat.Inca mai respir greu cand sunt mirosuri toxice si inabusitoare.
Cand o sa am ocazia o sa merg la Timisoara in vizita la rude, ar trebui sa fac si acolo un control?
Va rog raspundeti-mi doar daca stiti...am nevoie de raspunsuri concrete ^_^! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Esti mai bine acuma?

| mellisa_1721 a răspuns:

Pai cand respiri trebuie sa simti ca nu-ti da voie si te strange de gat parca ceva. tusesti noaptea in somn, si nu poti sa respiri cand dormi foarte jos pe perna. funda?