| คиค a întrebat:

Este vreun preot, profesor de religie, sau cineva care se pricepe la acest subiect?
Intreb deoarece am o nelamurire. Mereu in Biblie scrie sa-ti iubesti aproapele mai decat pe tine insuti, sa fi bun cu aproapele tau, etc. Prin "aproapele tau" se intelege numai omul, sau tot ce te inconjoara [ omul, natura, animalele, etc]?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-o interpretare restransa, prin aproapele tau, se intelege doar fiinta umana.
Intr-o interpretare larga se intelege tot ce ne inconjoara.

| Arthur a răspuns:

Se referă la oameni. Mai mult Mântuitorul a zis: '' S-a zis celor din vechime :... Să nu ucizi; -... iar Eu vă zic vouă : Oricine se va mânia pe fratele său, ucigaş de frate este. ''
Despre animale Dumnezeu a zis : ''... Şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul. ''

| katala a răspuns:

Se refera la tot ce te inconjoara, dar in mod special la om, pentru ca din pacate omului ii este mai usor sa iubeasca orice altceva in afara semenilor lui.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca tu consideri un copac aproapele tau... atunci iubeste-l. Biblia e interpretabila, iei din ea ce-ti place, cum iti place.
Ca exemplu ii ai pe astia de mai sus. In engleza, aceeasi fraza suna asa: "You shall love your neighbor as yourself." Daca "aproapele" poate fi luat in extrem ca tot ce ne inconjoara, "neighbour" focalizeaza putin intelesul frazei.

| Miha a răspuns:

Tot ce te incojuara este aproapele tau

Răspuns utilizator avertizat
| JeSa a răspuns:

Se referă la om. "Să fim oameni", în a exprima respectul datoritor drepturilor semenilor noştri. Deci, ţine de cea de-a doua poruncă mare: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi"! Ca o completare(am mai spus treaba asta, şi-n altă postare), aşadar rânduiala lui Dumnezeu, este : "să-L iubeşti mai întâi pe El, apoi pe ceilalţi oameni, iar în cele din urmă pe tine însuţi".

| deleuandrei a răspuns:

Dupa biblie se refera numai la fiinta umana. Dar intreaba-te cine respecta aceasta porunca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este ca si PORUNCA A CINCEA: CINSTESTE PE TATAL TAU SI PE MAMA TA care e interpretabila in sensul ca stii cine sunt parintii tai (cei care stiu) dar aici cred ca se face referire la Tatal Creatorul tau si la mama ta Pamintul (din pamint te-ai nascut in pamant te vei intoarce)

| tweety28 a răspuns:

E interpretabil
dar daca stam sa ne gandim bine, un om care face bine aproapelui (ma refer la fiinte umane) atunci va fi si iubitor al altor vietati
nu ma refer acum la ipostaza in care pentru a supravietui trebuie sa "ucizi"
Si pe vremea lui Iisus se sacrificau animale (miei) de aici si traditia de a manca miel de pasti
Pt a supravietui omul intotdeauna a vanat si sacrificat alte fiinte
Problema e sa nu le sacrifici de placere!

| madychan95 a răspuns:

Eu cred ca tot ce te inconjoara