| Erika11 a întrebat:

Buna!
Eu as vrea sa incep sa cresc iepuri, dar sa nu fie ceva serios doar pentru familie, sa ii mancam. Momentan am 1 femela si 1 pui(mascul). Vreau sa cumpar inca un mascul adult.
Nu stiu prea multe despre acest domeniu.
Am nevoie de sfaturi: cum sa construiesc custiile, cum sa ii asez in ele, cat sa las masculul impreuna cu femela, cu ce sa ii hranesc etc.
Eu stiu ca iepuri mananca lucerna. O mananca proaspata sau trebuie uscata? Cat timp?
Cel mai folositor raspuns ia FUNDA!

Răspuns Câştigător
| dani0078 a răspuns:

Buna,
custile trebuie sa fie din lemn(5 laturi scandura),forma de cub dreptunghic,cu a sasea latura inchisa cu plasa(rapitz preferabil,pentru aerisire si iluminat). pentru o curatare cat mai usoara a custii si pentru accesul mai usor, pentru hranire, poti face acoperisul detasabil sau pe balamale, pur si simplu deschizi si le lasi hrana, sau faci curatenie.Iepurii mananca nu numai lucerna ci si iarba,trifoi,boabe de porumb,paine uscata,coji de cartofi sau cartoful intreg, morcovi, varza, salata verde, etc.O conditie importanta e ca hrana verde pe care le-o asiguri e sa fie proaspata si sa nu fie umeda de la ploaie sau roua in special.Pentru 1 iepure cusca ideala ar fi un cub cu latura de 60 cm, deasemeni recipientele pentru hrana si apa e bine sa fie fixate de un perete sau de podea.Trebuie ca in alimentatie sa aiba parte si de paine uscata, boabe de porumb si alte chestii mai tari, pentru ca altfel o sa inceapa sa iti roada peretii custii, iepurii fiind rozatoare au dintii in continua crestere si simt nevoia sa ii toceasca, sa ii mentina la o marime normala.Pe la 4 luni poti incepe sa ii imperechezi, sarcina dureaza vreo luna iar alaptatul tot atat, deci de la o iepuroaica adulta poti spera sa ai parte de pana la 6 generatii pe an, fiecare in medie de la 4 pana la 10 pui.Pentru imperechere, pur si simplu pui in aceeasi cusca masculul si femela, timp de 24 de ore si lasi natura sa isi urmeze cursul. Dupa imperechere, femela trebuie sa ramana singura in cusca, fara alti iepuri adulti, pana la intarcarea puilor.Cu cateva zile inainte de fatare e bine sa pui in cusca,fan uscat,pentru ca iepuroaica sa aiba materie prima pentru amenajat culcusul puilor. Dupa fatare,nu e voie sa atingi puii in perioada de alaptat,daca trebuie sa faci curat foloseste alte mijloace nu mana, daca simte miros strain la puii ei, nu ii mai hraneste sau chiar ii omoara(in rare cazuri dar se intampla). Aceste lucruri le-am invatat crescand si eu iepuri, nu din carti, sper sa iti ajute!
Succes!

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Vreti sa mancati iepulasii dlagalasi... vai, nu va e mila, carnivorilor! laughing))

| Korman a răspuns:

Cum sa construiesti custile:https://www.youtube.com/watch?v=p64x34w6c14;
Cat sa lasi masculul impreuna cu femela:http://www.zooland.ro/inmultirea-iepurilor-3101
Cu ce sa ii hranesti:iarba, morcovi, mere, cartofi.
Sper ca ti-am fost de folos.