| Lovepoison a întrebat:

Imi puteti spune cam ce i-ar trebui unui perus? As vrea sa imi iau si nu stiu exact ce e de facut. Funda happy

1 răspuns:
| filipm2001 a răspuns:

In primul rand o cusca. Apoi un recipient mic in care se pun bobitele, si un recipient special pentru apa. Cusca ar trebui sa aiba cel putin o bara pe care sa stea si eventual un inel atarnat de acoperis. Ca sa nu se murdareasca partea de jos cu excremente, cauta la magazinele de animale un talaj special pentru pasari, sau folii de protectie de unica folosinta. Sau poti sa pui simplu hartie normala. E acelasi lucru. Si in principiu i-ar prinde bine putina companie. Un al doilea persu, sau un perus de plastic, si poate chiar si o oglinda. Le place sa se uite in oglinda.
winking