| MihaiN1 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine, am o problema as vrea sa imi cumpar un animal de casa dar nu stiu cum sa imi conving parintii.
Cine ma poate ajuta funda!
Multumesc!

5 răspunsuri:
| KittyPinker a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare, dar acum am curte si tin pisicile in curte

spune'le ca vei fi mai respponsabil

daca nu ai frati, spune-le ca ai nevoie de un"frate" cu care sa te joci (ma refer la un caine.)

prima intreabai si roaga-i frumos

sper ca te-am ajutatwinking
funaa?big grin

| jolidon a răspuns:

Pai... un animal de casa este o responsabilitate uriasa mai ales daca locuiesti la apartament. eu tocmai mi-am luat un catel si il astept de o viata insa din cauza ca ai mei au divortat mama a fost de acord sa mi-l ia. trebuie sa te angajezi la niste treburi casnice ca un fel de test inainte de a-ti lua un animalut. daca ai de gand sa iti iei catel sa stii ca isi va face nevoile peste tot de 1000 de ori pe zi pana la varsta de 6 luni si va trebui sa faceti anumite sacrificii, sa spalati des si va mirosi daca nu speli zilnic. eu in prima saptamana deja slabisem de la atata munca. deci ia-ti un animalut daca esti sigur ca ai renunta la aproape orice pentru el fiindca ai tai nu te vor ajuta prea mult daca nu le plac animalele si s-ar putea sa fi nevoit sa renunti la unele iesiri in oras cu prietenii.hee heesau o excursie. depinde de ce gandire au ai tai deci ia-ti un animal daca iti asumi responsabilitatea ca ii vei oferi un camin, dragoste si ingrijire pana in clipa cand va murihappy. daca le tii o predica frumoasa parintilor tai si le spui cat de mult il vrei si ce esti dispus sa faci pentru animalut,... ei vor fi de acord. mult succes

| Maria123 a răspuns:

Incerca urmatoarele:
Planul A: te rogi foarte mult de ei, le zici ca faci orice, promiti ca iei note mari, sau cam ce-ar vrea ei si tu nu faci in mod normal.
Planul B: le aduci niste dovezi, incepi sa te porti foarte frumos si etc, pentru ca la unii parinti nu merge partea cu promisul, ei vor fapte, nu vorbe.
Planul C:daca urmeaza ziua ta poti sa zici ca iti doresti un animal, le va fi mai greu sa te refuze avand in vedere ca este ziua ta.
Planul D: te mai rogi putin, le zici ca un animal te va face mai bun, mai responsabil, ca doar tu vei avea grija de el, sa-l hranesti, sa nu faca mizerie, etc.
planul E:incepi sa zici cum multi colegi de-ai tai au animale si tu n-ai, asta ii impresioneaza pe parinti uneori.
Planul F:ai putea sa le dai impresia ca si ei ar avea nevoie de un animal sau pentru a-si indeplini o dorinta din copilarie, de exemplu, ii intrebi:"voi cand erati mici nu va doreati un animal?" happy

| ăăăă a răspuns:

Arata-le ca esti respponsabil... spune-le cate lucruri bune se pot intampla daca iti cumpara un caine etc.etc.

| veraline a răspuns:

Mergi in camera ta si incepi sa te faci ca plangi cand vin parinti tu le spui ca plangi din cauza ca nu tiau luat un animalut da sa fii convinsa de ce animalut vrei