| KillerBunny1500 a întrebat:

am o mare problema. Bine, poate exagerez, recunosc dar imi fine. Imi doresc foarte mult un caine, dar nu reusesc sa-mi conving parintii. Inventeaza tot felul de pretexte, pentru mine absolut necredibile. Ma deranjeaza, aparent e chiar stupid pentru unii, dar imi doresc de cativa ani un caine si parca mi s-au spulberat sansele. Se apropie Craciunul si as vrea sa-i conving sa imi faca unul cadou. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, niste metode de convingere... Va rog... Multumesc mult anticipat.

17 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pregateste locul pentru cutzuwinking
fa un patut, aduna jucarii cu care se va juca etc...
Si sa fii foarte cuminte, poate totusi iti va aduce Mosu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.copilul.ro/......a1762.html
Sa nu uitam ca a avea un caine nu este la fel ca si cu a detine o jucarie pe care o manipulam cum dorim noi, trebuiesc unele responsabilitati, cauta pe net ce fel de caine s-ar potrivi locuintei in care stai tu cu parintii, sunt multe de care trebuie sa te interesezi, mai multe citeste din adresa de mai jos
https://www.google.com/......ps?/search

| KillerBunny1500 explică (pentru anonim_4396):

Sunt responsabila. Ok? Nu am doi ani. Si prietena mea cea mai buna are un caine si am stat cu el, stiu ca este dificil, dar chiar imi doresc un caine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillerBunny1500):

Ti-am trimis acele adrese sa le dai parintilor tai sa citeasca nu sa te nervezi pe mine, ca ma faci sa plang crying((

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Le poți spune că un câine este singurul lucru pe care îl vrei cu adevărat și că l-ai vrea în preajma sărbătorilor.

| KillerBunny1500 explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

Am incercat.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru KillerBunny1500):

Poate ei vor să te surprindă de sărbători, mai știi?!big grin

| KillerBunny1500 explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

Crede-ma ca nu... Incerc de ani buni... Nu vor sa ma surprinda. Dar poate ca macar in acest ani vor intelege si vor incerca.

| kaBooMx a răspuns:

Deci, daca nu merge traba cu "tati imi iei te rog un caine, te rog mult, hai ma te rog ia-mi un caine" trebuie sa fii mai matura, ceva de genu "Tata vreau un caine. Orice om are un caine, pentru ca este prietenul omului. Cainii chiar pot ajuta la dezvoltarea copiilor." si alte chestii d-astea. Nu te milogii, fi mai matura! Funda?

| KillerBunny1500 explică (pentru kaBooMx):

Incerc, iar daca observ vreo imbunatatire iti dau funda, ei bine in cazul in care nu primesc alt raspuns care are un efect mai bun.

| amytzzu2000 a răspuns:

Pai eu am facut in felul asta: 1)prima oara cand am vazut un caini, mi-am dorit foarte mult unul. 2)le-am spus, dar n-am reusit 3)trece un an, ii intreb iar 4)iar ii intreb si iar si iar, si sa-ti spun de cand vreau eu caine: 7 ani, de la 4 ani am vrut un caine dar n-am reusit! sad 5)le-am spus ca o sa fie responsabilitatea mea, iar i-am innebunit unpic, si pana sau saturat de asta o spus ca imi ia 2 caini laughing)) in fine nici la mine nu prea mergea, a mers la un moment dat, dar nu stiu daca merge la tine sad

| KillerBunny1500 explică (pentru amytzzu2000):

Nu va merge.

| amytzzu2000 a răspuns (pentru KillerBunny1500):

Sa-ti spun ca daca iti doresti un caine ar trebui sati doresti in continuare. tata nu vrea cainele pe care il voi cumpara.dar mie nu-mi pasa, daca mama ma lasa, atunci si tata trebuie sa inteleaga ca va fi responsabilitatea mea.multa bafta! happy nici eu nu stiu daca voi reusi, deci...stiu ce simti.dar voi incerca pana imi va iesi happy e viata ta folosesteo si indeplinesteti dorintele happy

| 1Voineoska1 a răspuns:

Draga alexa in primul rand si parintii tai au dreptate! cainele poate fi periculos! tu poti inghiti firele de par de la caine si iti pot ajunge la plamani(doamne fereste sa patesti asa ceva!)insa daca chiar crezi ca esti atat de responsabila incat sa ai grija de sanatatea catelului atat cat si de sanatatea ta este ok! happy in primul rand nu te milogi! o sa pari un copil de 3 ani milogindu-te! Dovedeste-le parintilor tai ca esti responsabila si ca poti ingriji catelul! happyspune-le ca daca va fi nevoie vei pune si tu banii tai ca sa rezolvi problemele legate de catel! Fii responsabila, dovedeste asta si fii matura! niciodata sa nu te milogesti la cineva, sa ajungi la mila lui! happy ma bucur ca te-am putut ajuta! fundita? happy

| xXhewlettXx a răspuns:

Invata cat mai bine la scoala comportate frumos cu ei ncearca sa le faci micul dejun si gaseste mai multe motive sa te motiveze sa lupti pentru catelusu ce til doresti atata de mult!

Funda plz?

| KillerBunny1500 explică (pentru xXhewlettXx):

Am incercat absolut toate variantele tale. Mai ai si altceva?

| Aladeen a răspuns:

Ai incercat si varianta cu "sfarsitul lumii", pentru ca tot cica vine pe 21? big grin

Nu cred ca te va putea invata careva de-aici cum sa-i faci sa iti cumpere un caine. Pur si simplu asa sunt parintii, cel mai bine este sa speri in continuare ca vei reusi sa ii convingi si sa nu renunti la a incerca sa-i convingi. Spune-le in continuu ca iti doresti un catelus, arata-le clipuri amuzante cu catei si cel mai important, incearca sa o convingi pe mama ta prima oara, chiar te sfatuiesc sa te rogi de ea in continuare si daca o convingi pe ea ei bine, cu ajutorul ei il vei convinge si pe tatal tau.

Mult succes iti doresc!