| pintexim a întrebat:

Buna mi-am luat caine cane corso dar nu stiu ce sa fac ma musca de sosete ce pot sa fac ca sa nu ma mai muste, si alta problema am invatat-o sa fac in baie pe un prosop dar de la un timp nu mai face pe el faca in casa

6 răspunsuri:
| pushtius1 a răspuns:

Asa se joaca ei cand sunt mici. Atentioneaza-l atunci cand musca prea tare. Cearta-l atunci cand nu face unde trebuie, dar cearta nu la modul bataie sau etc. facuta cu grija. Eventual il privezi de ceva ce ii place lui atunci cand nu isi face nevoile unde trebuie, iar daca face ii dai recompensa. uite ceva informatii si despre dresaj http://animaledecompanie.info/......caine.html

| DdDdde a răspuns:

Pai e pui cumparai cateva jucari si oase sa le rontaie si joaca-te cu el cu mingiute.asa facea si catelu meu exact la fel dar cu trecerea timpului a invatat dar in perioada cat a fost pui ii mai luam de la veterinar tot un fel de prosoape gen scutec pe care le puneam pe jos si facea pe alea dar ii puneam in mai multe locuri din casa pana cand i-am pus decat intr-un singur loc si s-a obisnuitbig grin

| pintexim explică (pentru DdDdde):

Are ff multe jucarii de toate felurile si oase la fel de fapt oasele le-a rossunt oase din alea tari si ii ia cv sa le manance dardupa ce le mananca iar incepe

| DdDdde a răspuns (pentru pintexim):

Vorbeste cu parintii tai poate il duc la un dresor macar pentru cateva zile sa.l invete daca nu merge nimichappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima problemă cred că este legată de dorinţa de a se juca. A doua se va rezolva când o scoţi afară, şi îi vei da educaţia necesară. Dacă nu te descurci, poate ar trebui să apelezi la cineva care să o înveţe.

| BlossomofBubbles a răspuns:

Pai...pentru un catel e normal sa te muste de sosete,inseamna ca vrea sa se joace,si catelul meu face asa, dar daca chiat te deranjeaza am citit undeva ca trebuie sa iti pui piper pe sostete, iar faza cu prosopul nu era din start o idee buna...se imbiba si miroase urat,poate trebuia cu ziare,infine,ai zis ca nu mai face acolo, sa il duci afara de mai multe ori, sa il inveti sa se ceara afara