| Shdhdhhdhxjsk a întrebat:

Mi.am luat recent o femala de ciobanesc german rasa pura, are o luna si jumatate. Cu ce ar trebui sa o hranesc: mancare industriala (bobite) sau mancare gatita ( ce reteta )?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca e rasa pura?

| Edisor27 a răspuns:

Pentru inceput i-ai putea da bobite iar cand va creste mare ii poti da mancare gatita. Gen carne, cuscus etc.
Funda!

| Happy33 a răspuns:

Si eu am avut una( fata). Ii poti da orice... Cand am avut timp ii mai faceam mancare... nu are reteta... cand aveam prea multa supa de carne(de pui) ii mai dadeam... chiar ii placea... manca pana si morcovii... Dar poti sa ii dai si comerciala... orice aproape... ii dadeam mai ales pase de la pui...
Succes si sa iti traiasca.

| dragonmagd a răspuns:

Eu am avut ciobănesc german pur, mascul si ciobănesc german corci cu lup sălbatic, le-am dat mâncare gătită, lactate pentru formarea masei osoase si complex de vitamine si calciu. Vorbește cu un medic daca optez pentru tablete să nu îi faci supradozaj ce este mai important - întreabă de vaccinuri căci eu nu îmi mai aduc aminte când se administrează primul. Sunt foarte importante pentru că aceasta rasa este foarte sensibila, poate să se îmbolnăvească de jigodie boala uciugasa sau de hepatita. Mai încolo poți să cumperi de la abator oase. Faci din ea zmeoaica!

| dragonmagd a răspuns:

Ți-l cercetează un doctor veterinar-măsurători, mușcătură, laborator, dacă nu ai încredere în sursa de la care îl ai. Este importantă și povestioara legată de urechi- acum are încă urechile ciulite, la vârsta pe care ai spus-o, peste câteva săptămâni își va ridica o ureche, va sta cu ea în poziții de râs, apoi cealaltă ureche, apoi în jur de 4-5 luni și le va ține întoarse una spre cealaltă cu vârfurile lipite gen copită. Aaa si culoarea blănii este definitorie pentru el.

| PopAdriana1999 a răspuns:

Eu pe cateaua mea am hrănit-o cu boabe friskyes si o data sau de doua ori pe săptămana ii dădeam si ii dau brânza de vaca cu oua pentru calciu si proteine, mămăliga cu oase. Iti recomand sa ii dai mămăliga cu oasele si brânza cu oua pentru blană lucioasa si sănătatea oaselor.