| RappMusicc a întrebat:

Mi-am luat un Ciobanesc Mioritic catelusa are o luna jumate si cand o strig nu intoarce capul la mine. sad E posibil sa fie surda? Sau de ce? Cum imi dau seama daca e surda? Ma ajutati va rog? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Anonim22341 a răspuns:

Este posibil sa fie, dar poti incerca asa: cand doarme sa faci zgomote de la distanta de 2m ca sa nu stai aproape sa ii respiri in fata, si daca se trezeste inseamna ca te aude, daca nu e posibil sa fie surda sad si in cazul asta trebuie sa il duci la medicul veterinar si sunt sanse sa isi recupereze auzul deoarece este mica catelusa.winking

| karsivan a răspuns (pentru Anonim22341):

Nci macar nu am citit raspunsurile si apoi nu numai tu ai gandit asa mai sunt ai altii, inca ceva nu sunt fraier saunt "fraiera" si intre noi exista cam tot atat difernta cati ani ai tu. (calculeaza)

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pentru a o testa mergi langa ea si bate din palme cand nu e atenta la tine si daca se sperie,tresara sau se uita la tine inseamna ca aude.
Pentru a invata catelul cu numele iei recompense(piept de pui/carne de vita/biscuiti,batoane pentru caini/cascaval/crenvusti etc taiate bucatele mici) te duci langa ea si incepi sa-i spui pe nume si ii dai dintr-o recompensa cate putin, ti bine recompensa si o lasi pe ea sa manance, dar sa nu o ia o data pe toata si ii spui bravo. O alta varianta ar mai fi sa mergi usor cu spatele in timp ce ea mananca cate putin din recompensa si tu in timpul asta ii zici "Aici" si ii rostesti numele care i l-ai ales. Prin asta invata si comanda "aici". Cand te opresti ii spui "bravo" si numele ei.
Tot timpul cand esti cu ea o mangai, ii dai castronul ii spui pe nume, "bravo ***", "ia ***", "mananca de aici ***", tot timpul ii rostesti numele. Uite si un clip de predresaj:
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY

| karsivan a răspuns:

Cand doarme stai in alta camera si strig-o, daca nu vine sau nu se trezaste du-te la doctor. Stai departe cand o strigi sa nu simta curenti de aer sau sa te miroasa, asa poti testa auzul.

| Anonim22341 a răspuns (pentru karsivan):

Ce copii ma de la mine? atat stii fraiere.

| Lovee18 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il duci la doctor si gata.

| anamariatare a răspuns:

Pi daca nu raspunde cand o strigi ori e surda ori e atenta la altceva. daca are ochi albasti e surda daca ii are caprui sau negri nu e surda

| AndrianaCaty a răspuns:

Du-te la medicul de animale ca el stie ce are.