| Iosuat a întrebat:

Buna, motanului meu am vazut ca a inceput sa-i cada blana din jurul gatului si nu am stiut de ce. Apoi am descoperit ca avea capusa(la inceput crezand ca e ceva buba am lasat-o pana a crescut) iar apoi am extras-o. Acum mai are sub gat ceva dar e mai mic si nu stiu daca e capusa, pisicile pot avea anumite bubite care le cresc intamplator sau si acea e posibil sa fie capusa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LordFlacko a răspuns:

Uita-te bine prin blana lui si o sa vezi daca e un gandacel mic negru infipt in el e clar ca e o capusa care inca nu s-a umflat, umflate arata ca niste bile putin verzui (foarte scarboase), fiind pisica nu e asa periculos cu capusele ca la caini, dar iti recomand sa il duci la veterinar ca sa ii cumperi o solutie speciala care se da la ceafa si e anti-capuse si tine cateva luni iar dupa il dai din nou, sau ii poti cumpara o zgarda speciala care tine foarte mult si nu se mai urca nicio capusa pe el.

1 răspuns:
| Xaya a răspuns:

Daca vrei sa ii scoti capusele eu iti recomand sa nu le smulgi asa pur si simplu pentru ca chiar si daca le scoti cu grija inca exista sanse sa ii ramana capul infipt in piele mai bine umezeste un bat de chibrit si freaca-l in jurul capusei pana iese singura (eu asa am auzit, chibritele ar contine o substanta care le atrage) Si pentru a tine capusele la distanta cumpara o zgarda speciala sau daca stai la curte si iti ti motanul afara da-i cu solutie speciala pentru ca din cauza zgarzii il poti gasi spanzurat in vreun gard sau copac... Daca i-a cazut parul deja este o problema n-am mai auzit de caderea parului de la capuse sa nu aiba raie sau ceva. Mai bine mergi cu el la veterinar sa te asiguri. happy