| kitty5065 a întrebat:

Buna o sa imi cumpar peste cateva zile un catel (husky) si vreau sa ma sfatuiti cum sa il dresez sa nu faca in casa? eu sunt la scoala si e putin mai greu pana o sa i-au vacanta sad va rog ajutati-ma cu nidte sfaturiwinking

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Pai in primul rand, un catel, orice catel, nu conteaza rasa - pana la 4 luni nu se poate "tine" sa nu faca pipi.
Banuiesc ca are undeva peste 2 luni al tau.

Ok : In primul rand trebuie sa stii, ca o sa faca in CASA!
Ca sa nu faca peste tot, exista in petºshopuri niste "covorase" speciale. Cumperi 2-3 si le asezi strategic in casa.
Apoi, ca saºl inveti cat mai repede afara, nuºi lasa apa la discretie. Cateii cand sunt mici beau apa "amproasta". Da-i apa dupa fiecare masa.
Apropo, hraneste-l de 4 ori pe zi la varsta asta!

Trebuie sa ai in vedere cateva reguli. Cateii fac pipi imediat cand se trezesc!
Asa ca, ar trebui sa fie cineva pe acasa cand el se trezeste si saºl ia in brate si saºl scoata imediat afara.
Cand face afara, laudaºl.
Cand face in casa, ceartaºl. Spuneºi : "Ceºai facut?! "
Nu sterge niciodata unde a facut pipi in prezenta lui. Asta e o regula care trebuie respectata. Inchideºl undeva si abia apoi dai cu mopu!
Ignoraºl de fiecare data cand face in casa, dupa ce il certi! Ca sa vada ca nuºti place ce a facut. Cand face afara spuneºi : " Bravooo si daºi un premiu - o bucatica de cascaval, carne de pui fiarta sau premii speciale cumparate din pet-shop.

Cu timpul o sa invete. Nu te astepta sa invete din prima, nu are cum. Nici de vrea, nu poate, pentru ca tiºam zis, nu se poate tine. Al meu cand se trezea, nici nu se ridica bine in picioare si facea laughing

Acum are 3 luni jumate, il scot de 4 ori pe zi afara si nu mai avem probleme.
Kaka nu mai face de mult in casa. Cu asta se pot tine mai bine happy
Pipi mai face ff rar, daca se pune in usa si nuºl scot un timp, ca am treaba in momentul ala, atunci face 2-3 stropi in fata usii, ca sa-mi arate saºl scot. laughing
Dar asta se intampla f rar. Deja dupa un timp, nu mai fac asa des happy
La 2 luni insa... happy
Daca mai ai intrebari, te astept cu mesaj privat. Sper ca am explicat tot ce trebuia spus happy

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Total de acord cu Anca, doar nu-i da cascaval. Este strict interzis si il poate strica la stomac.

| kitty5065 explică:

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi am sa tin contwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il dresezi, il educi... Cumpara si tu o carte adaptata rasei. Pe langa sfaturile de baza ai sa inveti si care sunt particularitatile rasei. Husky nu e bichon maltez nici ciobanesc german, ar fi bine sa ai mai multe informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ce rasa de caine ai ales vreau sa iti dau si alte sfaturi:
1.Ai grija, necesita foarte multa atentie si foarte mult timp sa te ocupi de el.
2.Inca de mic lauda-l cand face ceva bine(nu chiar orice) dar ceartal(si arata-i locul unde a facut nasbatia) dar nu foarte violent.
3.In legatura cu facutu in casa, e mai greu la inceput cand e mic pentru ca va face oricum, dar dupa un timp cand o sa vada ca poate face si afara si ca va fi laudat si rasplatit pentru asta se va obisnuii.Pana atunci amenajeaza-i locuri speciale unde poate sa-si faca nevoile.
4.Inca de mic trebuie invatat sa asculte de tine(nu cu forta).
5.Nu il tine in soare pe timp de vara cand temperaturile sunt foarte mari prea mult caci se deshidrateaza foarte repede.
6. Un husky are nevoie de plimbari si activitati sportive zilnice(alergat, inot, jucat cu mingea) pentru ca este o rasa de caini activa, daca nu vei face asta cainele poate cadea intr-o depresie sau se poate chiar inbolnavi din cauza ca nu isi dezvolta unii muschi cum trebuie.
7.As recomanda un husky numai persoanelor care locuiesc la casa, au o curte spatioasa unde cainele sa poate sa alerge, sa se joace, nu din simplul fapt de a nu se plictisii ci deoarece ei au nevoie de spatiu mare si preferabil deschis(in aer liber).
8.Periaza-i in fiecare zi blana altfel aceasta va cadea in prostie dupa un timp, dar isi va si pierde stralucirea.
9.Asigura-te ca ii oferi destula mancare, nu iti fa griji, nu manca mana pusca, dar ai grija cu apa, pe asta e in stare sa o bea pana ii sare pe nas.
10.Acordai atentie, rasfatal(dar nu prea mult), vorbeste-i, sunt foarte fericiti cand cineva incearca sa le vorbeasca, o sa vezi, invata-llucruri noi.
11.Rezervai un coltisor al casei care sa fie asa zisa "casa lui", pentru ca au nevoie de propriul lor "teritoriu".
12.Mare grija cand e mic, nu vrei sa il faci agresiv doar prin simplul fapt ca la maturitate nu se va vedea numai atunci cand nu o sa-i convina ceva si va sari direct la mana ta indiferent de circumstante. Pot deveni caini foate agresivi.
13.Lasa-l sa para ca "domina" cateva lucruri(jucarii),
14.Have fun with your dog.

| tsss a răspuns:

Http://www.pedigree.ro/pui-de-caine.html
eu il consider cel mai bun:)