| catalintigrul19 a întrebat:

Am un catel foarte dragut si ascultator si vreau sa-l dresez daca va rog cei de pe TPU ziceti-mi niste stiluri de dresaj sau un sit de unde pot invata sa dresez un caine sau si niste sfaturi sunt bune dar va rog ajutati-ma!
Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Uite un stil de dresaj dresajul prin reconpensa

1.Sa spunem ca ai spui catelului tau sa stea daca nu sta incearca sa ai areti tu inpingandui fundul in jos si dandu-i o bucatica de mancare daca vezi ca sta

2.repeta de mai multe ori dar a doua oara nu il mai ajuta daca nu pricepe incearca sa il faci sa inteleaga daca sta felicital si dai bucatica de mancare bine meritata fa asta de fiecare data cand sta

3.sa spunem ca mergi cu el pe strada cu lesa si se zmunceste nu vrea [etc] smunceste si tu pana il tragi pe cale cea buna si nu ezita sa il plimbi asa a facut si cainele meu dar daca l-am plimbat mult am exersat si prin curte[ti-ai dat seama ca stau la casa nu?] si acum merge frumos nu se zmunceste [incearca pasul unu adica dai o reconpensa dupa ce se plimba daca merge frumos desigur]

Un sfat socializeaza cu el de mic si cu alti caini si cu alte persoane ca sa nu te trezesti cu un caine agressiv cu alti caini si alte persoana.

5.ORI CE AR FI NU IL BATE! Daca ti la munca ta cu el ATENTIE un caine batut nu se dreseaza asa usor chiar daca e filozof.

si uite un link cu Gabriel Cocu de pe youtube el se ocupa cu dresajul cainilor:

http://www.youtube.com/channel/UCZyhqGjsTdpnwxTn2wGyluw

sper ca te-am ajutat.

| catalintigrul19 explică (pentru Simon_Darius_1999):

Da m-ai ajutat foarte mult, si sa stii si eu sunt de la casa, iti multumesc foarte mult pentru informatiile date!

| Simon_Darius_1999 a răspuns (pentru catalintigrul19):

Cu placere

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Cauta dresaj canin pe youtube.