| ScheißeBeMine a întrebat:

se gasesc crescatorii de porcusori de guineea in Calarasi?
Funda daca imi spuneti si unde

Răspuns Câştigător
| Catherine_8535 a răspuns:

Ai putea să-i iei și de la un pet shop. E foarte greu să găsești crescătorii de porcușori de guineea în afara Bucureștiului, sunt puține. Și, sincer, unele au condiții mizerabile, că de, e România. Sunt și excepții, de sigur. E o crescătorie foarte bună în București, http://crescatoriainka.ro/
Treci pe la pet shop-urile de acolo și vezi dacă găsești ceva. Sau ai putea să adopți un porcușor - http://www.gemon.ro/forum/viewforum.php?f=1 aici sunt niște threaduri de donații.

La pet shop-uri nu sunt ținuți tocmai în condiții ideale - femele sunt ținute împreună cu masculii, și, în general, vânzătorii nici nu prea se pricep la porcușori. Să delimitezi sexul la un porcușor, de ex, nu e la fel de ușor ca la alte animale. De aceea e bine să mergi la veterinar să te asiguri ce e, dacă e bolnav, și dacă e femelă, dacă e gestantă.
Nu sunt foarte scumpi, eu am luat două fetițe, amândouă la 30 RON, și au aprox. 3 luni. Nu-ți recomand să-ți iei porcușorul mai mic de atât, sunt mult mai sensibili când sunt mici.

1 răspuns:
| Adriianaa a răspuns:

Eu locuiesc in Calarasi de cand m-am nascut, de 14 si nu am auzit de crescartorii de porcusori de guineea.