| adsdadsadsasd a întrebat:

Buna seara.
Am gasit in gradina o pisica oarba. Are in jur de 1 an si m-am gandit sa o adopt in casa, la caldura si cu mancare si apa oricand are nevoie.

Ochii ei sunt tulburi si nu cred ca isi va mai reveni vreodata. La recomandarea unui prieten veterinar, am inceput de astazi sa ii administrez cate o picatura pe fiecare ochi de Gentocin plus.

Daca este cineva si ma poate sfatui cu privire la pisica, ce as putea sa ii administrez sa ii usureze durerea de la ochi sau poate ceva sa isi recapete macar 10 - 20% din vedere. La medic nu dispun de sume mari sa o pot ajuta, o consultatie oftalmologica la ochi costa undeva la 200 - 300 de lei.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Buna seara! Este important sa iei masuri pentru a o proteja si a o ingriji corespunzator.

In ceea ce priveste tratamentul pentru ochii pisicii tale, Gentocin plus este o medicatie oftalmica care poate ajuta la reducerea inflamatiei si a durerii oculare. Daca medicul tau veterinatr ti-a recomandat aceasta medicatie, atunci este probabil cea mai potrivita opțiune pentru pisica ta in acest moment. In cazul in care observi orice efecte secundare sau daca pisica ta nu pare sa se simta mai bine dupa cateva zile de tratament, asigura-te ca discuti cu medicul tau veterinar despre acest lucru.

Daca nu ai acces la servicii oftalmologice costisitoare, ar putea fi o idee sa discuti cu medicul tau veterinatr despre alte optiuni de tratament mai accesibile, cum ar fi medicamente pentru durere si antiinflamatoare, care ar putea ajuta la reducerea disconfortului pisicii tale. De asemenea, asigura-te ca oferi pisicii tale suficienta apa si hrana, precum si un mediu cald si confortabil, pentru a o ajuta sa se simta mai bine.

In ceea ce priveste posibilitatea ca pisica ta sa isi recapete vederea, din pacate, atunci cand ochii sunt afectati de o afectiune grava sau de un traumatism, este posibil ca vederea sa nu poata fi restaurata complet. Totusi, tratarea prompta a problemelor oculare poate ajuta la prevenirea agravarii starii pisicii tale si poate incetini progresul afectiunii oculare. Discuta cu medicul tau veterinar despre optiunile tale de tratament si despre ce poate face pentru a-i imbunatati calitatea vietii pisicii tale.