| Vasiliu_Mihai_2000 a întrebat:

Bună, am 3 pui de pisica care fac puroi la ochi. Puii cred ca au cam o saptămâna, doua nu am bani destui pentru veterinar și mă gândeam sa le administrez eu medicamentatia. Cine mă poate sfătui în legătură cu tratamentul?

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Te duci la farmacie veterinara, eventual faci si o poza cu ochisorii pisoilor si iti da ceva la farmacie, sunt foarte draguti de obicei... stiu si ei ca nu toti ne permitem sa mergem la veterinar.
Sper sa se faca bine puiutii cat mai repede.

| Rocsid a răspuns:

Pentru inceput iti recomand sa mergi la farmacia UMANA( cei de la cea veterinara dau dupa capul lor si aiurea de cele mai multe ori) si sa le iei niste tifon steril si ser fiiologic steril ca sa le cureti ochisorii de cruste si mizeria de acolo.Tot de la farmacia umana le cumperi KANAMICINA unguent.Si iti pui pe deget sau si mai bine pe o manusa chirurgicala sterila(iei tot de la farmacie is vreo 30-50 de bani perechea) si ii dai pe ochisori.In rest sa aiba mancare cat mai buna ca ii ajuta la imunitate.
Pretul la un ser fiziologic e in jur de 10 lei un flacon din ala mai mare.Sau poti sa iei fiole mici care sunt in jur de 50 de bani pana intr-un leu.ATENTIE! De fiecare data cand lucrezi trebuie sa fi foarte curat pe maini si serul trebuie pus pe tifon steril. Ochii la varsta lor sunt foarte sensibili. Evita sa pui crema direct cu varful tubului pentru a nu contamina crema cu bacterii. Daca faci asta doar prelungesti infectia pe o perioada mai lunga.
O punga cu tifon steril este in jur de 3 lei iar unguentul cu Kanamicina 8-9 lei.Deci un total de maxim 30 de lei.
Si la veterinar exact acelasi lucru o sa iti dea dar mai platesti consultatia cel mai probabil.
Sa se faca bine repede!