| RowseRj a întrebat:

Bună seara. Am o problemă destul de urgentă. Dețin un câine de talie mică Pechinez destul de bătrân 12 ani. Recent am venit din străinătate și am luat câinele de la bunici. M-am confruntat cu o problemă destul de gravă cu el, a devenit agresiv și s-a umplut de căpușe 2 dintre ele în zona botului. Câinele este acum plin de purici și nu îl pot duce la veterinar deoarece mușcă și nu lasă pe nimeni să îl ia în brațe. Am sunat un veterinar din apropierea mea pentru un sfat. Ne-a spus să-l aducem la dânsa dar noi trebuie să-l ținem deoarece ea nu face anestezie decât la operație. M-am dat bătută. Cei care au animale și au fost în situația asta, aveți un sfat? Ce ar trebui să fac cu el? Voi suna mâine la alt veterinar. Primul veterinar mi-a spus să-l dau la dresaj dar nu îmi pot permite. Am cautat un dresor dar toți cer până în 10 milioane pe lună iar eu sunt studentă și mă întrețin singură. Vă rog un sfat cum ar trebui să procedez... Pentru că cineva ma sfătuit să-l eutanasiez dar nu mă lasă inima pentru că e sigurul lucru care mi-a rămas de la sora mea.

32 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Cu siguranta a patit el multe cat timp l-ai lasat la asa zisii bunici... Nu au avut grija de el si poate l-au si abuzat fizic.
Exista geluri care adoarme cainele, se pune in mancare si cam intr-o jumatate de ora isi face efectul, iar acela il gasesti la veterinar.
De unde esti? As putea sa caut un medic bun.
Dresajul e dificil in cazul in care cainele are traume din urma celor traite cat l-ai lasat la bunici si nu iti vor garanta ca de sutele de milioane pe care le vei da, vor face un caine bun din el.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Incredibil ce sfaturi ai putut primi. Cum e posibil sa iti recomande să eutanasiezi un caine, de parcă nu ar fi și el un suflet! În niciun caz să nu faci asta!
Iar sfatul vetetinarului este la fel de aberant. Ideal ar fi sa ai o botniță. Iar daca nu ai sau nu poti achizitiona una, îl poți lega la bot cu un șnur lat și prins în spatele gâtului ( nu stiu cum sa iti explic exact, e o anumită metodă de a-l lega, astfel încât cățelul să nu fie sugrumat sau ranit). Eu am 2 caini de talie mare, aprox la 70 kg cel mai mare. (Medicul m-a învățat cum să îl leg la bot, deoarece e agresiv, dar niciodată nu m-am izbit de un rapsuns gen "te descurci tu "! Extraordinar! Incerca sa discuți cu un alt medic. Se pare ca multi nu sunt medici adevărați.
Capusele intr-adevar sunt o reală problemă, deoarece babesioza este o boală parazitară grea, transmisa prin muscatura de capusa(daca vezi câteva capuse nu insemna neparat ca a și contactat boala).
Deci... daca chiar nu poti duce catelul la veterinar cat mai curând, du-te la farmacie si cere ceva pentru capuse si purici (în special capuse). Si daca tot te duci, cere și pastile pentru deparazitare interna.
Cu timpul catelul se va atașa de tine și o sa il iubesti mult. Probabil acum e perioada de acomodare.

| RowseRj explică (pentru Sophieka):

Era un câine atât de bun. Îmi fac multe griji pentru el. De când l-am adus în acasă nu prea mănâncă și mie foarte frică uneori chiar tremură. Dacă știți numele gelului sau niște pastile de adormit care aș putea să le iau as aprecia numele acestora.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru RowseRj):

Un pechinez la 12 ani este bătrân. Cred ca gelul și pastilele de adormit chiar nu îi vor face bine?

| RowseRj explică (pentru RalucaRalu2):

Asta a fost răspunsul. Am o botnița dar chiar și așa are 2 căpușe la mustăți și 1 sub bărbă. Botnița le acoperă și ca să le scoată probabil ar trebui să o dea jos. Voi fi cât de sinceră pot. El e mic dar foarte agresiv. Am mâinile mușcate și chiar și buza. Îmi este frică pentru că uneori tremură și nu mănâncă. Stă sub pat. Apoi își revine.

| RowseRj explică (pentru RalucaRalu2):

Credeți-mă nu știu. Nu vreau să le dau excesiv. Una cât să-l pot duce la veterinar și să-l ajute. Săi scoată căpușele și să-l trateze.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru RowseRj):

Off, săracuțul! Îmi pare tare rau. Dar sa stii ca ii poti lua tu soluție de la farmacie să i-o pui în spatele capului, pe gât (e zona unde nu se poate linge, deci nu poate atinge soluția), iar în câteva zile capusele vor muri singure. Pare un cățel tare afectat, daca tremură. Încet încet va simti iubirea ta și va avea incredere in tine. Probabil îi este tare teama.

| romeo78 a răspuns (pentru RowseRj):

Sunt iubitor de animale, dar se pare că câinele are o gravă problemă de sănătate. Nu poate vorbi și mușcă. Dar, ținând cont de simptomele descrise aici se pare că are o infecție, virus intern.
Cred că eutanasierea, apoi o autopsie va arăta suferința lui.
Din păcate, repet din păcate, bunicii fac parte din categoria celor care urăsc animalele. Pur și simplu au abandonat câinele. Poate a înghițit, ingerat ceva toxic, poate a fost bătut de alți câini.
Repet, ceva, din ce descrii, îmi spune că are zilele numărate.

| RowseRj explică (pentru RalucaRalu2):

Am încercat soluții. Chiar nu funcționează. Am dat 40-50 cam așa.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru romeo78):

Îmi pare rau, dar sunt total în dezacord cu dumneavoastra! Cum sa eutanasiezi un animal asa pur și simplu!? Dumneavoastra daca v-ati îmbolnăvi, ar trebui să fiți eutansiat? Nu aceasta este solutia.

| RowseRj explică (pentru romeo78):

Chiar nu mai este nici o șansă să-l scape dacă reușesc să-l duc la un veterinar? A fost cu mine de când eram copil apoi a trebuit să plec la facultate 4 ani în Tokyo. Am încercat să rog veterinarul să-l consulte acasă dar nici nu a stat la discuți cu mine.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru RowseRj):

În ce oras locuiești?

| RowseRj explică (pentru RalucaRalu2):

De aceia am întrebat dacă exista ceva să-l adoarmă jumătate de ora sau o oră. Pentru că mai există un veterinar la o oră jumate de mine și poate doamna aceia poate să-l salveze. Mi se rupe inima să-l las să moară.

| RowseRj explică (pentru RalucaRalu2):

Hunedoara.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru RowseRj):

Crede-ma ca il poti face bine. Am salvat atatea animale abandonate. Am avut 2 căței cu parvoviroza și s-au făcut bine. Am avut cățel cu babesioza care s-a făcut bine. Evident cu tratament (la parvoviroza am mers 5 zile cu ei la cabinet și am stat ore întregi lângă ei, cu perfuzie, până s-au făcut bine). Problema nu este la cățel, ci la medicul care se pare ca nu este profesionist.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru RowseRj):

Dacă erai din Timisoara, te puteam ajuta eu.

| Sophieka a răspuns (pentru RowseRj):

Se afla la veterinar, si veterinarul administreaza acest gel! De unde sunteti?

| RowseRj explică (pentru Sophieka):

Da dar eu nu pot duce câinele asta este și problema. Am apelat la un veterinar la jumătate de oră de mine care a spus că nu poate să-l anestezie. Eu nu-l pot lua în brate. Iar azi o sa întreb la alt veterinar dar este la o ora și jumătate de mine

| Sophieka a răspuns (pentru RowseRj):

Tocmai de asta am intrebat de doua ori de unde esti, sa ma interesez de un veterinar care sa se prezinte la domiciliu cu ce trebuie... In fine... Nu insist. Am incercat sa ajut.

| TheGentleman a răspuns:

De botniță ai auzit? Veterinarii din sat par neprofesioniști, având în vedere ca sunt numeroase dispozitive de imobilizat animale.

iată: https://www.bentleyfarm.ro/......ini-152-cm

| Mopmop a răspuns (pentru romeo78):

Daca dumneavoastra ati inteles ca nu poate vorbi... o solutie ar fi sa il duca la ventrilog? La catel ma refer...happy

| romeo78 a răspuns (pentru Mopmop):

Iertare, ești un ANALFABET funcțional dacă atât ai înțeles din ce am scris eu! La ventricol să mergeți dumneavoastră!
După cum scrieți vă place să torturați animale, căci nu pot vorbi!

| romeo78 a răspuns (pentru RalucaRalu2):

Doamnă da, vorbesc serios. Chiar am trecut prin astfel de situații grele, când consideram moartea o ușurare.
Dar, un animal, mi-a scris mai jos, că a fost plecată 4 ani. Vă dați seama cât a putut suferi acest câine? Ori ați văzut că a scris simptomele, inclusiv momente de acalmie, cu tremur. Nu este normal.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru romeo78):

Am inteles!
Haideți să lăsăm medicul veterinar sa decidă ce e mai bine, ca doar el are cunoștințe de specialitate.

| romeo78 a răspuns (pentru RowseRj):

Cât timp 8 ani i-ați oferit totul, dar în ultimii 4 ani de viață a pierdut tot ce i-ați oferit, iar acum are stări antagonice, violent, calm, tremur, credeți că se mai poate face ceva? Pur și simplu sunteți vinovată că nu ați fost mai atentă la bunici și în loc să-l dați la bunici l-ați fi dat printr-o asociație cuiva care chiar iubește animalele.
Rasa de câine pechinez e o rasă creată artificial pentru companie. Să fie crescută în puf, nu este o rasă de curte.
Sunt curios în 4 ani de câte ori a fost la veterinar? Dar, dumneavoastră înainte de a pleca, tot în 4 ani, de câte ori l-ați dus la veterinar?
Ați scris că v-a mușcat. Ați fost la doctor să faceți antitetanos, antirabic? La dumneavoastră vă gândiți? Ați auzit că și animalele pot avea virus?
Iubirea unui animal abandonat în urmă cu 4 ani la niște persoane care l-au abandonat prin curte, în detrimentul sănătății dumneavoastră nu este normal.
E grea despărțirea, dar, eu consider, că mai importantă sănătatea dumneavoastră.

| RowseRj explică (pentru TheGentleman):

Am auzit problema este că căpușele sunt în zona botului iar botnița le acoperă. Trebuie dată jos ca să fie scoase. Și cu tot respectul nu poți ține un câine 17 ore pe zi cu botnița pentru că sare la tine

| RowseRj explică (pentru romeo78):

În primul rând câinele este vaccinat și are totul la zi. În al doilea rând nu avem cum să îl iau la facultate cu mine.

| RowseRj explică (pentru Sophieka):

În conversațiile de mai sus am spus că sunt din Hunedoara. Precizez primul veterinar la care am fost mi-a spus că nu vine acasă deoarece câinele este agresiv și nu poate fi controlat iar el nu îl sedează. Am sunat la încă 2 cabinete și niciunul nu vine în zona unde stau eu. Chiar nu știu ce să fac.

| Monst a răspuns:

Nu iti trebuie niciun dresor iti trebuie niste manusi, o penseta, un lant sa il legi si ii scoti capusele.Te duci la o farmacie veterinara si ii dai la ceafa cu pipete antiparazitare pentru purici si capuse Stronghold sau ce gasesti mai bun sunt scumpe dar eficiente. Trebuie sa ii dai un timp cainelui sa se obisnuiasca cu tine si apoi sa il duci la veterinar, poate este speriat.

| romeo78 a răspuns (pentru RowseRj):

Iertare, această greșeală o fac multe persoane. Își iau un animal de companie, apoi, în funcție de evenimente, îl abandonează la rude, în stradă sau la ecarisaj.
Vi s-a luat un câine de companie, v-ați atașat unul de celălalt, apoi l-ați părăsit. Iar, acum aveți pretenții. Iertare, nu e robot, e un suflet de animal. Duceți-l înapoi la bunici și nu vă mai luați alt animal de companie până când nu veți fi sigură 100% că veți avea grijă de acel animal până va muri. Altfel ba fi un animal chinuit, închis în apartament cu zecile de ore, cu depresie.