| RowseRj a întrebat:

Bună seara. Am o problemă destul de urgentă. Dețin un câine de talie mică Pechinez destul de bătrân 12 ani. Recent am venit din străinătate și am luat câinele de la bunici. M-am confruntat cu o problemă destul de gravă cu el, a devenit agresiv și s-a umplut de căpușe 2 dintre ele în zona botului. Câinele este acum plin de purici și nu îl pot duce la veterinar deoarece mușcă și nu lasă pe nimeni să îl ia în brațe. Am sunat un veterinar din apropierea mea pentru un sfat. Ne-a spus să-l aducem la dânsa dar noi trebuie să-l ținem deoarece ea nu face anestezie decât la operație. M-am dat bătută. Cei care au animale și au fost în situația asta, aveți un sfat? Ce ar trebui să fac cu el? Voi suna mâine la alt veterinar. Primul veterinar mi-a spus să-l dau la dresaj dar nu îmi pot permite. Am cautat un dresor dar toți cer până în 10 milioane pe lună iar eu sunt studentă și mă întrețin singură. Vă rog un sfat cum ar trebui să procedez... Pentru că cineva ma sfătuit să-l eutanasiez dar nu mă lasă inima pentru că e sigurul lucru care mi-a rămas de la sora mea.

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Discută cu câinele.

| MihaelaDart a răspuns:

Bunicii tai nu s-au ocupat de el de loc si posibil sa fi-l certat mereu, posibil sa fi dat si in el, daca are aceasta frica, tremur si agresivitate. Totul este sa te inhami cu muuuulta rabdare si sa il faci sa prinda increderea in tine. Trebuie sa ii vorbesti bland, sa ii dai recopense cand ceva face bine, sa il lasi sa te miroasa si usor in timp sa il mangai. Capusele si puricii pot sa mai astepte, nu ii vor face atat de rau. Tu trebuie sa capeti increderea in cainele tau si el de tine. Cumpara si o cutie de transport caini cu rotile pentru a fi mai usor de transportat la un drum catre veterinar https://www.petbazar.ro/....../8169/331/
Cand vezi ca pufosenia ta coopereaza atunci ii poti pune zgarda si sa iesiti amandoi la o plimbare prin parc. Nu merge imediat la veterinar, posibil sa se sperie si data viitoare nu va mai merge nici adormit (vorba vine).
Daca reusesti, in timpul somnului la caine sa pui picaturi impotriva puricilor si capuselor la ceafa.