| AuricaMircica155 a întrebat:

Buna seara.
Am un motanel, Pablo. In curand urmeaza sa ma mut in Norvegia si vreau sa il iau si pe el pentru ca face parte din familie.
Intrebarea mea este: cum e cu o pisica in avion? Cat mai multe detalii as vrea, de la cei care au calatorit cu avionul cu pisica.
I-am facut vaccinul antirabic, polivalent si inca unul, urmeaza sa ii fac pasaportul. Este microcipat.
O intrebare ar fi: trebuie aviz de la medicul veterinar de fiecare data cand plec cu avionul? Adica daca vin de acolo in Ro, trebuie sa ma duc mereu sa il verifice medicul?
Si la aeroport cum il verifica, trebuie sa trec de securitate cu el scos din cusca?
El are 7 kg cu tot cu cusca.
Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Am zburat cu pisica din Irlanda in Romania si retur. Nu am avut probleme dar asigura-te ca ai voie cu pisica in cabina, nu toate companiile aeriene permit asta si au niste masuri exacte pentru cusca si limita de greutate. Sunt niste spray-uri in petshop care calmeza pisica (Feliway parca) si am dat un pic in cusca inainte de drum. In cusca am pus 2 covorase absorbante pentru catei in caz ca are nevoie de baie si nu am hranit-o cu 12 ore inainte de zbor dar la apa a avut acces pana cand am plecat. La aeroport trebuie sa o scoti din cusca si sa o tii in brate cat treci prin detectorul de metale si cusca trece prin scanner. Recomand sa ii pui un ham fiindca daca se sperie si scapa din bratele tale si o ia la fuga nu o sa fie tocmai placut deci ham si lesa. In avion am pus cusca sub scaun si nu a scos un zgomot tot drumul.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Interseaza-te la agentia de zbor cu care vei zbura tu, fiindca fiecare agentie are reguli stricte.