| BeaK a întrebat:

Buna seara TPU,
Am o mare problema.Am un porcusor de guineea in varsta de aproape 7 anisori.Totul era bine pana ieri cand am observat ca nu prea mai manaca fan si nici mancare din aceea uscata.Azi am observat ca are o umflatura cu ceva lichid in interior la nivelul burtei langa san si este destul de tare dar cand apas nu reactioneaza.Eu consider ca nu o prea doare deoarece nu scoate acele sunete specifice. Doctorul veterinar va fi abia luni si imi este foarte frica sa nu fie iar puroi din cauza fanului sau a talajului deoarece a mai fost operata inca o data din cauza asta dar atunci era pe piciorul din spate stang si a mai fost o data operata pentru scurtarea dintilor din spate. Este destul de batrana si ce credeti daca este ceva ce se poate rezolva doar prin operatie va mai suporta inca una? DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS :*

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Poate sa fie si o tumora, dar asta poate sa ti-o spuna doar veterinar si la fel si tratamentul adecvat.
Deci luni, te duci cu el la veterinar sa vezi care este problema.

| KawaiiiPanda a răspuns:

Buna! Un porcusor de guineea traieste intre 5-7 ani. Probabil nu va mai suporta inca una. Daaaar nu te panica poate va mai suporta, inca nici nu este vorba de o operatie.Cand va veni medicul veterinar iti va spune sigur. Poate nu e nimic grav.