| Biby a întrebat:

Sunt la tara.Si am un pisoi pe nume Misu si o catelusa Sara.Acum 2 luni erau prieteni se jucau mancau impreuna dormeau impreuna si dupa aia Sara a incercat sa-l manance.De atunci sunt dusmani. Misu nu mai poate nici sa mearga putin prin curte de frica Sarei si asa vina la balcon prin spatele casei si ii dau drumul si astazi a stat toata ziua in casa, dupa aia l-am scos si am fost afara cu Sara si Misu a venit la usa si este bine ca am tinut-o eu pe Sara ca altfel putea sa-l raneasca. Misu intrase iar in casa. A mai stat putin si l-am dus pe balcon iar.Sara l-a vazut pe Misu si era foarte furioasa. S-a urcat pe balcon si a marait la el si Misu s-a apropiat de Sara si a dat cu gheara si s-a dus inapoi ca sa nu-i faca ceva.Si imi este frica sa nu-l manace sau Misu sa se lase mancat de ea pana acum nu s-a lasat dar nu se stie si imi este frica pentru ca o a visez si la noapte asa ceva si nu o sa pot dormi si o sa incep sa plang.Intreabarea mea este cum pot scapa ce acesta frica si daca credeti ca el de v-a lasa.

Răspuns Câştigător
| βÚβÚ a răspuns:

Salut!
De obicei cainii si pisicile nu se inteleg, sti bine asta. Din filme, desene, insa nu e intotdeauna e asa.Cum ai spus si tu, la inceput se intelegeau. Poate ca si acum se inteleg insa tu o iei prea in serios.Esti sigura ca a vrut sa o manance? Sau poate doar sa se joace cu ea? Trebuie sa ai grija pentru ca atunci cand privesti doua animale ai impresia ca se omoara, dar de fapt ele se joaca.Depinde insa, exista sansa sa se urasca, ar trebui sa ii desparti, sau sa dai unul din ei.Situatia poate deveni foarte serioasa din cauza ca au mai crescut iar acum fiecare isi vrea teritoriul lui. Poate pisica il enerveaza oarecum pe caine (sau invers) cand se vad prin casa, asta datorita varstei lor.Cum si noi oamenii, ne mai certam intre noi cand ajungem la varsta adolescentei, asa si ei.
Sa sti ca am incercat sa te ajut, acum nu stiu cat ti-a fost de folos.

4 răspunsuri:
| Biby explică:

Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate ca au intrat in sezonul de imperechere si atunci animalele devin ceva mai stresate si mai furioase pe semeni de-ai sai cu care sunt dusmani din nastere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il va manca si nu se va lasa mancat deoarece greu de prins pisicile, nu ii mai lasa impreuna, separai si daca nu merge nici separearea ceart-o pe Sara, cu o privire rugatoare in ochii sarei, crede-ma am experienta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci Bianca, mereu caini si pisicile sunt dusmani si daca vrei sa-l lasi pe Misu afara il lasi cand sara nu este afara si-n casa si asa faci cand Misu este-n casa o lasi p[e Sara sa iasa. Si uite eu mai stau pe tpu.ro crede-ma nu o sa-mi pese ce spune fratele meu ok? fundita?