| ultraxxx a întrebat:

ajutati-ma va rog frumos cu un site unde pot gasi o carte online despre dresajul canin.

5 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

De regulă, un câine dresat este şi un câine mai fericit, mai liniştit şi mai dispus la joacă decat câinii neascultători. Perioada optimă pentru efectuarea dresajului este între 12 şi 18 săptămâni de viaţă. Totuşi, dresajul de bază trebuie să înceapă imediat ce căţeluşul soseşte în noul cămin pentru că odată dobândite, bunele obiceiuri se păstrează o viaţă. Învăţarea bazată pe recompense este cea mai eficientă, deoarece premiile sunt acordate imediat după executarea corectă a unei comenzi sau acţiuni.

Căţeluşii vor face legătura între recompensă şi acţiunea care a precedat-o în mod direct, iar dacă recompensa este acordată mai târziu, această poate avea o influenţă contraproductivă. Să aveţi mereu la dumneavoastră delicatese pe care să le puteţi oferi drept recompensă căţeluşului imediat după ce a reacţionat pozitiv la o comandă. Începeţi prin învăţarea comenzilor simple, cum ar fi: "Şezi", "Vino", "Sus", etc.

Folosiţi jucării şi obiecte pentru ros, având grijă ca dumneavoastră să fiţi cel care controlează jocul. Învăţaţi-vă căţeluşul să fie sociabil şi ascultător. Dacă vă obişnuiţi căţeluşii de la o vârstă fragedă să fie sociabili cu alţi oameni şi cu alte animale, puteţi să evitaţi astfel problemele viitoare de comportament.

Dreseaza-ti singur cainele! - Dresaj canin

www.animalutul.ro/caine/dresaj-si-jocuri/dreseaza-ti...cainele/206/

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie site nu sait

| dony89 a răspuns:

Carte foarte bune de dresaj este asta: http://cartedresajcanin.cabanova.com/

| Enache_Pavel_Andrei_George_1998 a răspuns:

Intra pe http://www.caini-dresaj.ro/, sus dai prezentare si iti va aparea o carte care nu este in stoc momentan si cd-ul