| Chineli_Maria_1991 a întrebat:

Buna, TPU! Am gasit astazi o pisica si as vrea sa o cresc. Problema este ca e foarte murdara, iar eu nu am nici un sampon special pentru pisici. O pot spala si cu sampon "de oameni"? Daca da, care este cel mai bun?

Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ia un sampon de bebelusi [ dalin, johnsons ] Cum zise colegu, si alea speciale pentru pisici nu te gandi ca sunt asa speciale laughing
Atentie cum o speli, pana la urechi pe cap nu dai cu sampon, doar cu mana umeda o stergi asa, in rest sampon o tura - o tot freci gen laughing si dupa clatit foarte bine cu apa sa se duca tot, bagata intr-un prosop si dupa in altul sa absoarba apa foarte bine.
IN urechiuse - dischete demachiante cu apa oxigenata - o cureti bine dar delicat - ele sunt f sensibile acolo big grin, de asemenea si la ochisori si pe cap, la ochi merge sa ii torni asa niste ser fiziologic chiar daca ii curge si pe fata si o stergi un pic dupa.
Ahh la baita o bagi in cada lasi apa sa fie asa 2-3 cm sa ii inmoaie pe la labute daca are chestii uscate pe la pernute si o umezesti bine cu dusu si dupa samponul.
Bafta, sa iti traiasca the little lioness big grin

| DOOOPX a răspuns:

Daca ai nevoie de o simpla curatare, poti alege orice produs standard. In cazul pisicilor cu blana lunga, opteaza pentru o formula antiincalcire, sau pentru o pieptanare usoara. Iar daca te confrunti cu problema puricilor, poti lua in calcul un sampon antiparazitar. Pentru unele probleme dermatologice, medicul veterinar poate sa iti recomande un produs ce include dezinfectanti, antihistaminice sau alte clase de medicamente.

Compozitia samponului difera, fireste, in functie de scopul caruia ii foloseste. In cazul in care pur si simplu vrei sa cureti blanita animalului, ingredientele cat mai simple si mai naturale sunt apreciate. Pisicile nu apreciaza mirosurile intense, deci incearca sa alegi un produs care nu are parfum adaugat.

Tarata de ovaz este un foarte bun agent de curatare, care are de asemenea proprietatea de a calma pielea. Extractele de papaya si de cocos sunt indicate pentru hidratarea pielii uscate.

Modul de aplicare are o influenta covarsitoare asupra intregului proces de curatare, o sustine un numar considerabil de pareri despre cele mai bune sampoane pentru pisici.

Se stie ca felinele nu prea iubesc apa, mai ales daca nu au fost obisnuite cu ea de mici. Pentru ele, si pentru pisicile cu blana lunga, participante la expozitii, exista o categorie aparte de sampoane uscate, care nu necesita utilizarea nici macar a unei picaturi de apa. Insa, in cazul lor, este esentiala o periere energica a blanitei dupa aplicare.

Mai pe scurt: daca e foarte murdare ai nevoie de un sampon pentru special pentru pisici, pentru ca oamenii nu au blana happy

Succes!

| wolfves a răspuns:

Din cate am citit pe net, unii isi spala animalele si cu sampon de oameni, dar nu este recomandat de catre medicii veterinari. La caini poate e mai bine, dar pisicile isi ling blana si pot sa aiba probleme din cauza asta (poate sa si moara). Eu zic ca daca nu e asa grav, asteapta pana cumperi sampon pentru pisici. Dar daca e totusi grav si chiar vrei sa o speli, spal-o cu sampon de oameni, DAR nu cu mult si doar de data asta!

| klau074 a răspuns:

Spală-l cu apa, pana cumperi sampon de pisici, sau cu sampon de bebelusi, eu am folosit sampon de bebe si nu a patit nimic