| MZc a întrebat:

Pot sa spal un pui de pisica cu sampon pentru oameni?
Am găsit un pui de pisica ieri, l-am dus la veterinar, i-am făcut deparazitare, trebuie sa il mai spal zilele următoare. Nu merge sa-l spal cu sampon normal? Am cheltuit deja ceva bani pe el si as vrea sa mai fac economie. big grin

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu așa o spăl pe a mea, pentru o dată la nu știu cât timp când îi faci baie chiar nu văd rostu să investești în șampon pentru animale, mai ales dacă o ții în casă. eu o spăl doar dacă o scot afară și asta se întâmplă rar

| LPCTSTR a răspuns:

Sampoanele pentru oameni sunt destinate omenilor, cele pentru animale, animalelor. Cele pentru oameni contin substante care sunt menite a ramane pe piele/in par (parfum, de exemplu), de asta pisica s-ar putea sa creada ca este mai murdara decat inainte de baie, lingand substantele, eventual imbolnavindu-se.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu e ok sa il speli cu sampon de oameni.
Sunt ieftinele sampoanele pentru pisoi.

| Nemessys a răspuns:

Nu, deoarece pisicile dupa aia se ling pe blana. Cum vrei tu ca dupa aia ea sa se linga si sa bage in gura samponul pentru oameni?

| RKBlue a răspuns:

Samponul de oameni nu ii face bine din cate stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vrei sa faci economie cu riscul imbolnavirii bietului pisic. Foarte frumos, ce sa zic! Pisicile au blana speciala, nu poti folosi sampon care le irita pielea.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh uite că pe a mea de 3 ani o spăl cu șampon de oameni și n-are nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca poti sa faci economie si funerar, incinerarea e mai ieftina decat ingropaciunea.

| ValentinGabi a răspuns:

Poți să o speli cu apă și atât mai bine! dar ai grijă să nu-i intre în urechii
Sau poți spăla si cu șampon de oameni dar să o clatești de mai multe ori.

| Rux2000 a răspuns:

Spala l doar cu apa dacă tot...

| Cqarina a răspuns:

Nu! In niciun caz! Le afecteaza, ca si pe caini!
Cel mai bine e sa te duci sa cumperi um sampon special de animale, nu costa mult si chiar daca pare o afacere buna pe moment se poate inbolnavi mai ales ca e pui si e mai sensibil