| daniellllaaaa a întrebat:

TPU! Am nevoie de ajutor. Am gasit o broasca testoasa mica, langa un lac dintr-un parc. Am luat-o akas.Imi putati spune si mie ce mananca? I-am dat salata da nu a vrut si nici carne cruda! E pui! Si daca stiti ce specie e... e verde si are carapace rotunda! DAU Funda+ VOT ¨!

Răspuns Câştigător
| Missperfecta a răspuns:

Pai poti gasi in Pet-Shop mancare speciala pentru testoase funda?

4 răspunsuri:
| Larisa211 a răspuns:

Am avut si eu una.
Du-te la un pet-shop si ii poti cumpara mancare speciala, mai exact, "purici de balta".
Uite-te la labele ei daca sunt cu degete, (ma rog, gheare), e de apa dulce, oricum sunt sigura ca e asa.
Sa o tii in un vas cu apa putina si o platforma, pe care iar o poti cumpara de la un pet shop.
Iarna va hiberna si va trebui sa o tii intr-o cutie, la caldura.
Sa o scoti din cand in cand afara, dar nu o scapa din ochi, si sa-i mai pui in cusca pietre sau nisip si iarba proaspata.

Nu o mai poti elibera acum, deoarece este pui, dar daca nu o vei mai vrea, ar fi bine sa o dai la un petshop.
NOROC!

| CrazyKiddd a răspuns:

NU trebuia sa o iei din lac... dar la noi in Romania oamenii nu au pic de bun simt si orice animal gasesc il iau acasa pentru ei fara a se gandi la cat de bine o ducea unde era ea.AI FACUT O MARE GRESEALA!

| 7Mary7 a răspuns:

Eu cred ca ai facut o mare greseala luand-o de acolo. Lacul era casa ei, acolo si-ar fi gasit singura de mancare.sad
O poti hrani cu mancare cumparata de la petshop special pregatită pentru testoase, sau niste viermisori foarte subtiri si lungi(tubifex); ii mai poti mere taiate cubulete mici, morcovi si bucati de salata.Nu toate broastele testoase se hranesc la fel(unele sunt mai pretentioase de cat altele sau pur si simplu nu mănâncă morcovi sau merele sau salata). Nu este o regula in ceea ce priveste hranirea lor, ca aceasta sa se faca numai cu anumite alimente.
Pe internet poti gasi mai multe informatii cu ce mananca testoasele.
Acum daca tot ai luat-o va trebui sa ai grija de ea!

| mirelalola a răspuns:

Intra mai bine pe google si scrie cu ce se hranesc broastele testoase si iti va aparea cu parere de rau nu iti pot spune mai mult