| five973 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
1. Vreau sa imi iau o broasca testoasa.Doar ca nu stiu ce fel de testoasa.Ce testoasa este mai usor de ingrijit dintre: de apa, de uscat sau cu tample rosii(florida).Si stau la bloc.
2.Problema este ca am doua pisici.Si poate o mananca sau varsa acvriul etc.Dar pot sa o pun in alta camera unde nu au voie pisicile.Dar spuneti-mi pisicile le va face rau testoasei?
3.Cum sa o inrijesc? Adica ce acvariu sa imi cumpar? Filtru si chestii de acvariu.Si cate grade trebuie sa aiba apa? Ce mananca? Si ce chestii mai trebuie sa cumpar pentru acvariu si pentru ingrijit.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MJ4everkingofpop a răspuns:

1.Broscutele de floryda sunt cele mai potrivite pentru apartament.
2. Ai putea sa o pui in alta camera pentru ca pisicile vor fi curioase si se vor juca cu ea pana o omoara ( binenteles ca ea v-a intra in carapace dar daca o lasi pe pisica sa se joace cu ea se v-a speria de oricine o va atinge), deci este mai bine sa evite pe cat posibil pisicile.
3. Daca o cumperi de cand este mica nu are nevoie de un acvariu foarte mare...Ar trebui sa ii cumperi un filtru pentru ca ele fac putina mizerie in acvariu, ar mai trebui sa ii cumperi si un incalzitor de apa pentru a fi mai activa, ai putea sa ii pui niste pietre de rau in acvariu ca sa se poata urca pe ele si poate niste iarba artificiala sau de rau. Pentru carapace ai putea sa ii cumperi o sticluta cu picaturi ( pentru intarire).
Ai grija sa nu speli acvariul cu produse de curatat pentru ca pot fi daunatoare pentru ea.
SUCCESwinking

2 răspunsuri:
| Adutza_Ada_1997 a răspuns:

Am si eu o broasca testoasa care e mica si nu face mizerie.E de apa dar poate sta si pe uscat. Pisicile nu pot face rau testoasei pentru ca acvariile nu sunt de sticla si au capac.Nu are nevoie prea mare de filtru.Mananca niste crevetei speciali pe care ii poti lua de la un pet shop. Fundita? :03

| Dede741 a răspuns:

1. Am avut si eu o broasca testoasa [ Florida ] te sfatuiesc sa-ti iei florida.
2. Daca broscuta este mica-mica i-ar putea face rau broscutei happy. Ai mare grija unde o tii.
3.Un acvariu nici mare nici mic, dar, ca sa se joace poti sa pui niste pestii in apa, apa trebuie` sa fie calduta. Si poti sa-i iei niste chestii uscate din piata, sunt special pentru broaste testoase si ii poti lua rame. Sper ca ti-am fost de folos happy. O zi buna! Fundita? big grin