| LittleMissCupcake a întrebat:

Am o catelusa de rasa Shih-Tzu (are 2 ani si 3 luni) si pentru a nu i se incalci blana, trebuie sa o perii de minim doua ori pe zi. Periatul ei imi da multe batai de cap, fiindca nu sta cuminte deloc. Cum as putea sa o fac sa stea cuminte cand o periez?

Răspuns Câştigător
| AndreeutzaDeea a răspuns:

Nu o lasa sa faca ce vrea,mai tarziu ar putea ajunge sa te muste zdravan,o ti sa stea cuminte,faci dresaj cu ea,profita de rasa asta deoarece este foarte inteligenta,am si eu un catel de aceasta rasa, tu esti seful, nu ea, iti recomand sa te uiti la Cesar si cainii, este in seara asta la ora 19:00 pe National Geographic, este foarte educativ, eu asa am invatat cum sa ma impun si a mers super bine, succes!

| LittleMissCupcake explică (pentru AndreeutzaDeea):

Si eu ma uit la,, Cesar si cainii''; intr-adevar este o emisiune educativa, dar cand o perii pe a mea, nu devine agresiva, ci pur si simplu incearca sa plece. Iar daca ma musca...atat ii trebuie laughing. Ea de obicei este foarte cuminte si foarte ascultatoare, cand face cate o boacana si o cert se face mica, mica de tot, lasa capul in jos si face niste ochisori de catel nevinovat laughing. Problema mea cu ea este doar la periat, nu sta locului si incearca sa fuga.

4 răspunsuri:
| terminallyCapricious a răspuns:

Pai...ea poate nu sta cuminte dintr-un motiv anume.adica daca o perii cu o perie de par cu zimtii de metal\fier, atunci ai toate sansele ca ea sa te muste.dar daca o perii cu un pieptene NU O PERIE pentru catei atunci ea va sta mult mai cuminte.si app sa o iei cu usurelul

| AlbaAura a răspuns:

Pai nu stiu daca poti.Si a mea e la fel.O cheama Missy si o vezi in poza.La fel patesc si eu.Nu sta cuminte si chiar sare sa muste.Reusesc sa o perii partial.Veterinarul mi-a recomandat sa o tund definitiv de trei ori vara iar in celelalte anotimpuri foarte scurt.Atat cat sa nu-i fie frig.Cand blanita creste si incepe sa se incalce o duc la tuns.

| LittleMissCupcake explică (pentru AlbaAura):

E foarte dulce catelusa happy.