| Miranda27 a întrebat:

TPU! Am o gaina alba si o pereche (cocos si gaina) amandoi maro, si toti trei sunt iopan (rasa). Ideea este ca gaina alba facea oua de cand am adus-o (de o luna), in schimb, gaina maro nu facea nici un ou si cocosul nu canta niciodata. Pana la urma am inteles ca "perechea" era destul de mica pe langa cealalta gaina (nu erau maturi din nici un punct de vedere). De acum doua zile cocosul a inceput sa cante, iar azi gaina maro a facut primul ei ou. Problema este cu gaina alba, cred ca vrea sa cloceasca! Ieri a facut un ou si a tot ramas pe el, nu a vrut sa plece de pe el pana ce s-a incalzit oul (ca apoi am trimis-o eu de pe ou), in plus, azi nu a oat si tot face ca si clostele (sunetul ala ciudat, un COT-CODAC! nou... laughing. Azi tot am vazut-o ca se asaza intr-un loc si nu se mai ridica (desi sub ea nu era nici un ou), dupa doua ore, se ridica. Intrebarea mea este: daca cocosul nu cocoseste gainile (deci n-ar putea sa iasa nici un pui daca le-as pune sub closca), si as pune alte oua, de la alta gaina, care a fost cocosita (si are oua bune), ar avea rost sa pun closca pe oua (intreb deoarece am mentionat mai sus ca gaina statea doua ore intr-un loc, apoi se muta, totusi nu a vrut sa se ridice de pe oul pe care l-a facut ieri)? Deci oare daca as pune-o intr-un loc mai linistit, ar sta pe oua? Ce parere aveti? happy N-as vrea sa pun nici oua sub ea, sa stea o zi, apoi sa se ridice!

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Ca sa fi sigura ca cloceste ouale pune oul care a stat pe el. Daca sta pe el o zi poti sa pui oua sub ea ca le va cloci daca nu va sta putin si apoi o sa se ridice de pe ele.Incearca asa si doamne da sa iti cloceasca laughing.

| Miranda27 explică (pentru ligiligi):

Multumesc laughing!

| ligiligi a răspuns (pentru Miranda27):

Cuplacere laughing.

3 răspunsuri:
| LarisaDragomir a răspuns:

Mai,incearca sa vezi daca cloceste oul asta. Daca sta pe el pune oua sa le cloceasca.