| Cristian_Criss_1992 a întrebat:

AM o intrebare: atunci cand pescuiesti cu lanseta trebuie sa ai si pluta sau dai doar cu plumb si carlig? DAU FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Depinde ce vrei sa pescuiesti happy. Daca dai la rapitor folosesti doar firul si lingurita,twisterul,etc ce pui tu acolo.
Daca pescuiesti la pesti pasnici poti sa pui sau nu pluta.Cel mai eficient la pestii mici este cu pluta, deoarece asa vezi usor muscatura. Daca dai la peste mare gen crap, somn, poti sa nu pui pluta, atacul va smuci puternic varful batului.Mai este metoda pe apa curgatoare la mreana sau pestii care traiesc in curenti puternici, aici nu poti folosi pluta, doar acul si plumbul.Ca sa ai capturi impresionante fara pluta, dupa ce arunci sa nu tragi in jos pick up -u lansetei, lasa-l desfacut ca pestele sa poata lua foarte usor fir.Bafta!