| ionuttt11 a întrebat:

Salut.Am primit cadou o lanseta care sicrisa pe ea 80G-120G asta este greutatea de lansare,deci este pentru pescuit la fund, pot pescui la pluta cu un plumb de 2.5 g

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Fara suparare dar tu nu ai habar de pescuit dar te mai astepti sa prinzi si peste? big grin
Poti pescui si la fund si la pluta, adica o transformi in undita dar ia-ti si un suport ca e cam grea s-o ti in mana... Nu e ca batul cu undita! big grin
Deci montezi carligul, pluta apoi pui atat plumb cat sa nu se scufunde pluta dar nici ca sa stea culcata pe apa, trebuie sa stea in picioare! Bafta la peste o sa ai mare nevoie... big grin

| ionuttt11 explică (pentru lpavel):

Nici macar nu ai inteles ce am intrebat.eu vreau sa stiu daca 80G-120G are o legatura cu greutatea ei maxima de lansare (nu ar trebui sa scrie 80gr-120gr)

| ionuttt11 explică (pentru lpavel):

Si in legatura cu pluta stiu deja cum se echilibreaza voiam doar sa stiu daca se poate pescui la pluta cu o lanseta

| Pescarulcurios45 a răspuns:

Salut prietene acea greutate este recomandata dar dac pui un fir mai subtire poti pescui fara probleme dar daca pescuiesti la fund sa nu pui plumb mai mare de 120 de g. Apropo lasă-i pe acei ce te descurajează numeni nu s-a nascut invăţat. Fir intins. Te ajut cu orice prietene