Întrebare recomandată | sabin9000 a întrebat:

Am o intrebare legata de pasta polimerica fimo...(sunt baiat deci trebuie niste explicatii mai amanuntite) happy.
1 Sfaturi despre temperatura si timpul cat tineti fimo la cuptor.
2 In ce sau pe ce se poate pune fimo la cuptor in afara de tava de copt?
3 Daca exemplu las pechetelul de fimo desfacut peste noapte se v-a intampla ceva cu el sau trebuie ceva condii speciale unde sa fie tinut?
4 Asta e cea mai mare problema...cum prind in modul cel mai simplu mod tortita(acea cu carlig sau cum or fi) de lucrare?

Răspuns Câştigător
| eleaveyou a răspuns:

1. scrie pe ambalaj. Difera de la tip la tip. Cele mai noi se tin la temperaturi mai mici.
2. orice nu se topeste, insa in cazul tavilor metalice pune si o hartie sub.
3. tine-le pe cat posibil inchise ermetic pentru ca se usuca.
4. cea mai eficienta metoda care permite si iserarea si previne iesirea dupa coacere este sa o faci spirala ca un tirbuson rotin-o in jurul unei andrele si apoi sa o insurubezi in polimer

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

N-am lucrat cu fimo, dar ma bate gandul sa cumpar sa ma" joc" cu ea.Asa dar iti trimit ce-am gasit ca ar raspunde intrebarilor tale:
http://metropotam.ro/La-zi/Cum-sa-modelezi-fimo-art5155282198/