| anca95deea a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de fimo. Stiu ca dupa ce modelez, trebuie bagata la cuptor la temperatura de 110 grade. Dar eu nu am cuptor la care pot regla temperatura. Imi puteti spune va rog la cuptorul normal cat trebuie lasat fimo si la ce tip de flacara?

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Bună.
Nu te lua după ce scrie pe pacheţelele de FIMO, că îţi prăjeşti creaţiile.
Eu le las 10 minute la treapta 2 de temperatură a cuptorului (care are 5 trepte). Deci, fără a încălzi cuptorul, le laşi cam 10-15 minute la foc mic.

1 răspuns:
| ramonica1979 a răspuns:

Eu pun la cuptor la foc mic, pe la mijlocul cuptorului, dar las usa usor intredeschisa, cu o lingura de lemn sau ceva, 25 min. Cam asa ceva.