| Ukka96 a întrebat:

Am o problema. Azi la ora 18:15 mi-a fatat o pestoaica guppy. Dar a fatat doar un pui. Ea fiind in acvariu comun am mutato.dar nu mai fata deloc.Se mai vede pata genitala. Ce are?

2 răspunsuri:
| SSophie a răspuns:

Buna! Sincer am avut si eu in acvariul meu gupyy doar ca nu erau singurii, am avut si alte specii dar acelasi lucru l-am patit si eu prima data am vazut doar un pestisor nu mi-a traiat a fost mancat de altii ca mai apoi la cateva luni sa o vad ca din nou are pui si naste.Singura problema era ca ceilalti pestisori ii mancau puii pana cand am mutat-o intr-un separator special pentru femele ca sa nasca.Dar si atunci nu a mai facut foarte multi pentru ca deja nu mai avea burtica si ceilalti au avut grija de ei.Atentie si masculii ii pot manca puii! Daca nu a mai facut probabil ca nu mai are mai ales daca este la prima nastere, gupyy nu fac foarte multi pui.

| ShadowWolf a răspuns:

S-ar putea ca pestele tau Guppy sa nu mai faca niciun pui deoarece l`ai mutat. Aceasta fiind neacomodata ca noul acvariu, s-ar putea sa creada ca puii ei nu sunt in siguranta acolo. Sfatul meu este s-o muti in acvariul cu care este acomodata si sa muti ceilalti pesti in alt acvariu ca ea sa poata naste in continuare. Bafta!winking