| Acru a întrebat:

Am primit ieri de ziua mea un porcusor de guinea(nu cred ca am scris bine, dar ma rog)...Si cel care mi l-a daruit a zis ca nu-i trebuie apa(eu m-am mirat). Vreau un fel,, Totul despre porcusorii de guinea"... Cel mai bun raspuns ia funda!
P. S.:E grav daca n-am cusca si il tin intr-un acvariu?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Multe specii din familia rozatoarelor nu au nevoie de apa, de fapt au nevoie de apa dar primesc indeajuns din hrana - fructe, radacinoase, iarba verde. Daca ii dai sa manance hrana uscata trebuie sa-i dai si hrana cruda, mar, morcov sau altceva de genul asta. Poti sa-l ti in acvariu cu conditia sa fie uscat, pui niste hartie de ambalaj si peste ea talas si poate sta linistit. Sa nu-i dai mancare grasa, ma mira ce spune @Daiana de tortul de ciocolata.

5 răspunsuri:
| Acru explică:

Eu sunt cam paralel cu porcusorii...laughingDeci i-am dat si paine uscata si banana, si mar... Dar mananca si nu e constipat 100%! E dragut si as vrea sa-l dresez chiar daca e o ea.Sa ii dau boabe? Ok, dar daca are peste 1 an are ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am si eu un porcusor de guineea si bea apa mereu... Cei de la Pet Shop au zis ca porcusorilor de guineea le trebuie mereu apa, dar poti sa ii dai si legume care sa contina ceva lichid si le trebuie foarte mult vitamina C asa ca poti sa ii dai portocala...contine si suc pentru hidratare, dar si vitamina C.Acum am si eu o intrebaretongueorcusorii de guineea mananca ciocolata?big grinbig grinsper sa ma ajutati

Răspuns utilizator avertizat
| fuchsiacherry a răspuns:

Buna si eu am avut porcusor de guineea dar mi-a murit acum 3 saptamani in fine a avut nevoie de apa tot timpul iar in legatura ca este constipat ar trebui sa ii schimbi boabele

| Daiana_6413 a răspuns:

Salut. Am si eu un porcusor si imi bea apa, dar inaintea lui am avut unul care nu punea gura pe ea si am fost la doctorul veterinar si mi-a zis ca daca nu bea apa sa ii dau salata verde, varza pentru asi lua apa din acele legume.Am uitat sa-ti spun ca cel ce nu a baut apa l-am luat de la un prieten si porcusorul avea varsta de 3 anisori. Conteaza foarte mult cum il inveti. Cel pe care il am acum adora sa manance tort de ciocolatahappy. Si sa nu uiti sa ii dai(daca are pana intr-un an) cateva boabe de porumb si grau altfel ai sanse sa iti moara.Parerea mea este sa il inveti pe apa ca asa ar putea manca si el painita uscata fara sa se constipe si multe alte produse care nu sunt bogate in lichide. Acum tu hotarasti daca il inveti sau nu pe apa! O zi buna