| ArisaMia a întrebat:

Am si eu o curiozitate in privinta catelusului meu cel nou.

Am mai avut catelusi in trecut si ma pricep destul de bine la ei dar la un pui de 6 saptamani chiar nu stiu ce sa ii fac.

Stiu ca normal ar fi sa fie dat un pui de catel la varsta de 2 luni minim. Poate chiar 2 luni jumate ca sa stea cat mai mult cu mamica si fratiorii si sa invete anumite comportamente si ce mai invata ei cat sunt pui. Chestia e ca ieri am luat de la o doamna un mix intre Golden si Labrador Black o fetita superba de 6 saptamani. Initial am crezut ca era la doamna aceea impreuna cu mamica si fratiorii, dar nu. Aparent ea a fost separata de mamica undeva la 3-4 saptamani. Deja stie sa roada si e extrem de inteligenta. Insa nu am nici cea mai vaga idee cum sa o invat ce trebuia sa invete de la mama ei. Plus... Aveti idee in cat timp nu o sa mai planga noaptea? A plans toata noaptea. Ba voia jos din pat, ba la loc sus, ba avea chef de joaca si se supara ca nu ne jucam cu ea si incepea sa latre. Ideea e ca nu stiu ce trebuie facut la un pui de 6 saptamani care din ce am inteles abia acum trebuia intarcat. De cate ori trebuie hranita? Am mai avut puiuti prin casa dar nici unul mai mic de 3 luni [asta e alta poveste]. Niste sfaturi va rog?
Ca si chestii: Mananca bobite, roade deja oase de dentitie [in continuu], stie sa faca la pled, isi cunoaste numele, stie deja cand i se spune "Nu e voie". E super inteligenta. dar cum am zis. Nu am mai avut pui de 6 saptamani si nu stiu ce trebuie facut cu ea exact.

3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Sa-ti traiasca mica blanoasa happy. Micuta va mai plange cateva zile, dar o poti ajuta sa treaca mai usor peste aceasta etapa si sa se acomodeze mai repede.Ca sa o ajuti sa se acomodezez, pune-i o jucarie de plus/o paturica pufoasa in cosulet sau o bluza de-a ta, asa se va calma si nu va mai cere cand in pat cand jos.Cumpara-i jucarii, joaca-te cu ea in timpul zilei, sa-si consume energia.Incearca sa te joci si sa o plimbi inainte de culcare, asa va fi obosita si va dormi cateva ore bune.Cateii mici se trezesc noaptea si mananca, ar fi de preferat sa-i lasi cateva bobite si apa, daca are burtica plina o va lua somnul rapid happy. Daca are 6 saptamani, fa-i 3 mese pe zi si cea de-a 4 sa fie ceea ce ti-a spus mai sus, sa aiba pe timp de noapte.Mare atentie, nu-i lasa toata ziua bolul cu bobite, fiindca este mica, nu are saturatie, va manca mult (*** calici cand sunt mici) si va avea probleme.Nu exagera cu recompensele sau oasele din piele de vita pentru dentitie.Deparaziteaz-o intern si extern,fa-i vaccinurile la timp si sigur va creste mare,frumoasa si sanatoasa happy. Cresc cainii de foarte multi ani,am crescut si educat foarte multi puiuti de catei.Din punctul meu de vedere,aceasta perioada este cea mai frumoasa, acum tu-l formezi, tu-l educi, cum il cresti asa il vei avea. Oricand mai ai intrebari, lasa-mi mesaj. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu happy

| Anonymus1512 a răspuns:

Nu o să mai plângă dupa vreo 3 nopți. Normal se dă odată pe zi mâncare, dar având în vedere că e încă pui cel mai bine ar fi ca bolul cu mâncare să fie întotdeauna plin, astfel daca ii este foame sa aiba ce mânca. Spor la treabă.

| ArisaMia explică:

Am inteles. Totusi nu stiu ce sa fac si in privinta cel 2 probleme: Bani si Timp. Efectiv nu am sa ii fac vaccinuri. Am prins o perioada nasoala si ca sa ii pot face vaccinuri o sa mai treaca inca 2 luni probabil. Imi e tare frica sa nu pateasca ceva in perioada asta avand in vedere faptul ca nu a mai fost alaptata de la 4 saptamani. E un risc sa pateasca ceva? Sau sa se invete sa faca doar in casa daca mai dureaza inca 2 luni pana la vaccinare?