| Amani a întrebat:

Mi-a adus cineva un pisoi mic,are dintisori de lapte si poate rontaie bobite,Cand merge isi pierde echilibrul si codita ii fuge stanga, dreapta laughing Cam cate luni ar avea si ce trebuie sa-i dau de mancare? Uneori miorlaie cand vrea sa-si faca nevoile uneori nu stiu de ce.Si cum sa il invat sa nu mai imi roada mainile si sa ma zgarie.

8 răspunsuri:
| OneMoreGirl a răspuns:

Cu siguranta nu are mai mult de o luna. Undeva 3-4 saptamani.
In privinta mancarii, sub nici o forma n-ar trebui sa-i dai mancare grasa. Pentru inceput lapticul este cel mai potrivit.
Miorlaitul cred ca o sa dispara daca il vei adapta putin.
Cat despre cum sa nu te mai zgaraie, nu cred ca o poti rezolva cumva caci animalutele astea mici sunt foarte greu de educat... Gaseste-i o jucarie.

Si un sfat de la mine>> Nu il alinta prea mult ca o sa ajunga timpul cand nu vei sti cum sa-l dezlipesti de tine. happy
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o poza aici http://imageshack.us/ si lasa link-ul ca sa ne dam seama. Ca asa e si al meu doar ca el are 3 luni.
Si ca sa nu te mai muste poti sa iti freci mainile cu lamaie, dar garantat nu se va mai apropia nici de tine.
Daca e foarte mic ar trebui sa ii mai iei un fratior /surioara ca sa invete sa nu muste prea tare. Este foarte important ca puii sa stea langa mama si fratii lui ca sa isi cunoasca proprile puteri. Deci nu ar strica un al doilea pisic pentru al mai imblanzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah da, ii poti da hrana umeda pentru pisoi purina http://www.shopmania.ro/......r-11512237 dar trebuie sa ii dai si lapte, daca ii dai doar plicuri trebuie sa ii dai 3-4 pe zi ( puii de pisica iau masa de mai multe ori ), daca ii dai doar uscata ii dai 35 - 80 gr si daca o amesteci 2 plicuri hrana umeda + 15-25 gr hrana uscata.
Nu ii lasa castronul plin, observa in primele zile la ce ore mananca si cand se apropie ora mesei cheama-l. Daca ii lasi mancare va considera ca este independent si nu prea are nevoie de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| M4nu3l a răspuns:

Si eu am avut un pisoias care acum a devenit mata! laughing
Cand era mic era activ si musca si zgaraia
Eu il lasam pe mine si ma uitam la el ce face, si intretimp ma musca si din astea...
Eu cand il vedeam ii luam labutele si ii spuneam Sa nu mai faca asta si ii dadeam ceva ce-i placea foarte mult (mancare)
Si asa sa obisnuitwinking
Sper ca te-am ajutat

| Celese a răspuns:

Pisoiul este foarte mic daca se comporta asa. Cred ca are in jur de o luna. Probabil ar fi trebuit sa mai ramana putin timp alaturi de mama sa. totusi, te sfatuiesc sa il hranesti cu biberonul si sa ii asiguri caldura si dragostea necesara. odata ce va creste mai mare se va obisnui cu tine. incearca chiar sa ii pui si un nume. asta te va atasa mai mult de el. Atentie! pisicile se obisuiesc mai repede cu nume care inecp cu litera K. mult succes!

| AnaMariaNovany a răspuns:

E foarte mic, are aproape vreo 2 luni, nu mai mult.Deocamdata da- i tot bobite,daca ii merge bine cu ele) si dupa vreo luna cred ca poti incepe sa cumperi mancarica pentru pisicute, dar mai bine ai consulta un medic veterinar ca sa-ti spuna el tipul de mancare pentru asa o varsta frageda si ce i-ar placea si pisoiasului. Chestia cu rosul e ceva normal acum, d-abia i-au aparut dintisorii si ca si bebelusii observa ca il ajuta cu ceva si atunci incearca sa descopere cum. Pisicile in general zgarie, dar nu si pe stapanii lor, cum esti tu de exemplu.O sa vezi ca dupa ceva timp o sa scape de obiceiul asta daca tu il certi putin cand e mic, fara agresiune fizica, nimic altceva decat sa-l iei de pe tine si sa ridici putin tonul.Va observa ca ce face nu e bine si peste cateva saptamani va inceta.De miorlait chiar nu stiu, d-asta ziceam sa te duci la un veterinar, sa nu aiba vreo problema, ceva. Sper ca te-am ajutat.:*

| AnaMariaNovany a răspuns (pentru AnaMariaNovany):

Scuze,am vrut sa spun 2 saptamani... poate 3. Te pup!