| Prince_Amir_1995 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare, am un catel ciobanesc carpatin in varsta de 2 luni jumatate si ma intrebam daca are voie oase dinacelea mari de vita? Funda pentru un raspuns mai concret.

Răspuns Câştigător
| SSophie a răspuns:

Vad ca toti sunt contra oaselor de vita,sincer mie mi s-a recomandat sa-i dau pentru dinti, adica sti ca le cresc dintii si ii dor foarte tare, stai linistit ca nu il poate manca sau inghiti daca este suficient de mare, doar isi face de lucru sa nu-l mai doara dintii, am incercat aproape orice se gaseste in magazine si de nimic nu mai incantata ca de un os de vita...Dar ai grija sa fie sufiecient de mare sa nu-l poata inghiti...in rest nu vad unde ar fi problema.

| viotedy a răspuns (pentru SSophie):

Probleme e ca se pot desprinde aschii. poate roade o jucarie.

| SSophie a răspuns (pentru viotedy):

Aschii din oase nu am mai auzit... Daca spuneai ca s-ar putea inneca da as mai fi zis,dar uite eu l-am urmarit pe al meu si efectiv le rodea dar nu manaca nimic decat nah din cat rodea se faramita foarte mult dar nu ceva de speriat,bine presupun ca si oasele de vita au acceasi duritate ca cele de porc, intr-adevar,, aschii,, se pot desprinde dar din oasele de pasare pentru ca sunt foarte fragile, iar cu rosul jucariilor nu stiu ce sa zic, adica cat de mult il va ajuta sa nu-l mai doara dintii...

| viotedy a răspuns (pentru SSophie):

Sunt jucariile din sfoara sau de cauciuc brut care-l ajuta, roade ca-l mananca gingiile nu ca-l dor dintii.

| Prince_Amir_1995 explică (pentru SSophie):

Da astazi am fost la veterinar sa ma conving si are voie oase dinacelea mari de vita din partea din genunchi sa fie foarte mari si ca sa nu poata sparge osul. Multumesc.

| SSophie a răspuns (pentru Prince_Amir_1995):

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti la acele oase mari ma refeream si eu indiferent ca ii cresc dintii sau il mananca gingiile are nevoie sa roada.

10 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

Nu ii da de la varste asa de fragede! Oasele mari,chiar si cele mici, nu sunt bune pentru pui! Ei au stomacul mic, si daca le dai oase, le perforeaza stomacul.
Ai grija, de abia cand va depasi 1 an sau 2 sa-i dai.

| baru a răspuns:

Sall! Nu... Este prea mic. De la varsta de 7-8 luni este recomandat, numai oase de vita...Pa!

| viotedy a răspuns:

Categoric nu la varsta asta.

| StefanVLY a răspuns:

Având în vedere că este câine ciobănesc, da are voie, deci da-i fara nici-o grijă. Sănatate la caine si ţie. Bafta.happy

| Corina29 a răspuns:

Da,are.Ciobanescul carpatin are dinti destul de puternici si bine dezvoltati.