| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...am si eu o intrebare pentru voi. Locuiesc intr'un apartament cu 4 camere, 2 holuri maricele, 2 balcoane (+bucataria+o mica gradina in jurul blocului). si vreau sa imi iau un caine. Ce rasa imi recomandati dintre: ciobanesc german, pitbull, bulldog englez/american si cocker.La o adica, dintr'un balcon se poate face o usa care sa dea in gradina. unde poate sa iasa cand e marehappy

14 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Caniche

| LoveNiki a răspuns:

Eu asi zice un cocker cand stateam la bloc aveam 2 (pereche) + 1 pechinez si 1 jacck russel... Aveam 3 camere + debara + baie + bucatarie + hol + langa bloc era parc cu gard (special pentru animalute) si acolo ma duceam cu ele. Eu acum stau la casa si am 7 cainii + 6 pisicihee hee si ziua stau toti in casa laughing.
---------------------------------------------------------------------------

Deci un cocker ar fi potrivit :-p tongue :-p
Fundita?

| Lovelyx3Friendly a răspuns:

Nu o sa te chinui cu niciunul dar cel mai potrivit este Beagle... uitete in revista dog magazin nr august si vezi...happy

| Lovelyx3Friendly a răspuns:

Nu e adevarat Diablo. eu am avut cand am stat la bloc si e foarte comod si ce daca e de vanatoare? si caniche care am acum e tot de vanatoare si nu e nici o problema cu el. citeste Dog magazin nr august sa vezi!

| danielcretu1980 a răspuns:

Eu am mopsi si cockeri englezi. ambele rase pot sta in casa sau apartament si se adapteaza si daca ii tii afara.

e bine sa eviti rasele foarte mari sau foarte energice. am avut un amstaff care era foarte jucaus si puternic. nu l-as fi tinut in casa. la fel rottweiler, cane corso, doberman sau ciobanesc german.

bulldogul nu e foarte activ, insa e puternic si poate sa iti faca praf usile daca vrea neaparat sa deschida o usa inchisa, si e sensibil.

dar conteaza mult si cum te impui tu in fata cainelui si cum il dresezi. daca te asculta si e cuminte, totul e ok.

gandeste-te bine inainte sa optezi pentru o rasa, pentru ca s-ar putea sa trebuiasca sa renunti la caine si e dureros.

| Sparckling a răspuns:

.Nu stiu daca iti plac si cateii mai mici. Spre exemplu e mult mai usor sa tii un Bischon sau un Shihtzu, dar acesta trebuie spalat des pentru ca pute.Un pui de Bishon micut si alb ar fi o fericire.Inainte de gandul de catel ar trebui sa te gandesti daca la 5 a.m. ai de gand sa mergi cu catelul iarna sau vara, cand ploua sau ninge, cand bate vantul sau nu.Ai un caine trebuie sa ai responsabilitate.Eu asa zic.Noroc!

| Diablo666 a răspuns:

Nu imi plac cainii mici...la mine in oras sunt multi maidanezi.cand ies cu el la plimbare si apar tr sa'l iau in brate.si mai sunt multe...@Ciufix, te inseli, beagelul este caine de vanatoare.am un pr care a avut.l-a dat dupa 3 luni, nu a putut face fatahappy

| Diablo666 a răspuns:

M'am mai gandit...si la rasele de mai sus mai adaug bullterier,amstaff, akita inu, dobermann si dalmatian.laughing
@Ciufix un beagle traieste bine in apartament cu 3-4 ore de miscare pe zi...si eu cunosc pers care au tinut beagle in apartament, neavand posibilitatea sa ii ofere spatiu larg de miscare, si in 2 luni se plictisea, rodea lucruri, etc.Beagle'ul este caine de vanatoare, are nev de spatiu si miscarehappy

| Diablo666 a răspuns:

M'am gandit mai mult si...am eliminat unele raserolling on the floor
Deci...care ar fi cea mai potrivita dintre ciobanesc german,dalmatian,bulldog englez/american,akita si bullterier.
Cred ca mi s-ar potrivi bulldogul englez,pentru ca eu sunt putin mai lenes si am dormi bine impreuna.Dar vreau un caine care sa ma si apere, si sa fie si un bun companion, nu sa fiu eu nevoit sa il apar pe el de maidanezi sau alti caini.
P.S: As dori raspunsuri in special de la pers care au tinut caini de talie medie-mare in apartament (in special bulldog american/englez)

| 2Bad a răspuns:

Rasa trebuie sa fie in functie cu temperamentul tau.

| oanecorleone a răspuns:

Sincer nu te sfatuiesc nici unul dintre ei pentru ca o sa te chinui foarte mult si nu numai pe tine ci si pe el. Daca chiar vrei un animal te-as sfatui cu o pisica sa daca nu iti plac pisicile i-ati un caine mai mic. Sfatul meu acum depinde de tine.

| amytzzu2000 a răspuns:

Ciobanesc germanlove strucklove strucklove struckse ataseaza de copiilove strucklove strucklove strucklove struck

| xReminisce a răspuns:

Pitbull tongue

| asu33 a răspuns:

Dobermann.