| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

am un betta rosu mascul bolnav cu finrort sau tailrot(coada ii este franjurata si foarte lipita)l-am tratat 3 zile la rand cu sera baktopur si si-a revenit.A patra zi surpriza pestelelui i-a revenit boala mai agravata.Statea deasupra acvariului pe o dunga cu capul in sus si coada in joc si si acum tot asa sta(nu e mort).Am observat aceleasi simptome doar ca acum la capatul cozii are si ceva albicios si s-a decolorat foarte mult.Ce sa ii dau in continuare SERA BAKTOPUR, JBL FURANOL SAU MULTICURA EASY LIFE(doar aceste medicamente le am acasa si petshopul nu e deschis nici saptamana viitoare.SARBATORI FERICITE! http://imgur.com/V5V5n(aici este imaginea ce el)P.S AM INCEPUT SA II DAU DE 2 ZILE JBL FURANOL SI NIMIC NOU. FUNDA SI VOT

1 răspuns:
| Lydia28 a răspuns:

Eu am avut Un betta albastru dar a murit! sad
Statea jos intr-o scoica, trist parca sad.
Nu avea nimic (coada franjurata...).
Poate era batran si plictisit de viata!
Cine stie?

Acum am alti pesti : molly (negri; vreo 12); scalari(o pereche); Gurami(4); Rasbora arlechin(1); si 2 sanitari ( nu le stiu numele), Cred ca nu-i o combinatie prea buna deoarece unu sunt mai "fugitivi" si ii deranjeaza pe cei "lenti", cum ar fi perechea de scalari este deranjata de molly si invers. Acum cateva zile Scalaroaica a depus icre si impreuna cu tatal au avu MARE grija de icre, dar seara au fost devorate de molly si restul trupei (parintii nu mai vedeau pe intuneric, ca sa ii protejeze ).Nu e prima oara cand depun icre!
De curand a "fatat" o molly si, ca de obicei, pestii au fost mancati de ceilalti pesti sad. Dar unul a supravietuit si l-am pus acum intr-un borcan (pe calorifer; 25-26 grade Celsius), sper sa supravieruiasca din nou!
Scuze ca am deviat de la Pestisorul tau bolnav dar chiar nu stiu ce l-ar putea vindeca!
Si sa stii ca linkul cu betta nu merge!