| vero12 a întrebat:

Astazi mi-au venit papagalii la comanda de la pet-shop. Sunt papagali agapornis. Au corpul verde si fata rosie. Sunt pui, au doar 4 luni. I-am cumparat pereche fata si baiat ca am auzit ca asa se simt mai bine. Stiu ca sunt la inceput dar as vrea sa imi spunat daca ati avut si voi astfel de papagali cum ati reusit sa ii imblanziti? Eu deja am reusit sa fac ceva... adica atunci cand i-am luat erau salbatici rau de tot nici nu puteai sa te uiti la ei ca se agitau acolo de zici ca vroiai sa ii tai pentru ciorba iar dupa o ora doua asa am reusit sa fac ceva progrese...am vorbit cu ei, le-am cantat, i-am leganat pe balansoar dar nu stiu cum sa nu mai fie asa de spriosi si sa reusesc sa le bag mana in colivie, sa imi manance din mana si sa se suie pe deget. Si mai am o intrebare: am auzit ca daca le dai drumul sa zboare prin colivie ii prinzi foarte greu si vin numai daca li se face foame. E adevarat? Ca eu voiam sa ii pot lasa sa zboare un pic, am auzit ca e si sanatos dar nu stiu cum sa fac ca mi-e frica si sa nu roada cabluri si am in casa niste lampi care sigur le poate confunda cu niste bete si imi e frica sa nu se suie pe ele si sa pateasca ceva ca totusi e curent electric acolo. Astept cat mai multe raspunsuri si daca puteti sa imi oferiti si niste sfaturi care credeti ca nu as putea sa le aflu decat din experienta va rog sa mi le spuneti. Ofer funda!

1 răspuns:
| Treat10 a răspuns:

Pai, stai mai mult cu ei, si daca esti intr-o camera, cum ar fi a ta, si ai treaba acolo, chiar si daca nu ai timp de ei, muta-le colivia acolo cat timp tu esti in camera, sa se obisnuiasca si cu prezenta ta, apoi din cand in cand, mai baga mana in colivie, unele pasari din instinct se urca pe mana, cat despre dat drumul, da-le drumul intr-o camera de unde nu pot iesi, si ei nu vor roade cabluri electrice sau altele, daca vezi ca se indreapta spre lampi, speriele putin sa plece de acolo, apoi se vor plictisi si vor intra singuri la ei in colovie, nu intra numia de foame