| Name29u3wuih a întrebat:

Cu ocazia Craciunul o sa primesc un DSLR.

Voi ce imi recomandati?

Un Nikon D3200 sau un Nikon D5100?

Ar trebui sa ma iau dupa numarul de MegaPixeli?

Doresc sa focalizeze foarte bine si sa redea detaliile in totalitate!

Funda pentru cel ce ma convinge in totalitate si argumenteaza:*.

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Nikon D5100, clar, multi spun ca, calitatea fotografiilor se apropie de cea de la D7000, care e mult mai scump.
Avantajele fata de D3200 ar fi
-HDR integrat (google it)
-Ecran mobil,
-Noise mai mic la ISO-uri mari
-Nivel mai mare al ISO-ului
-autonomie mai mare (aproape 120 de cadre diferente)

Anyway, exista o diferenta de pret, ar trebui sa iti cantaresti bine prioritatile. Nu uita, nu numai body-ul e important, un obiectiv bun face multe. Pentru inceput iti recomand un 50mm fix.
Ca sa iti raspund la intrebare, numarul de megapixeli e total irelevant, un senzor bun iti da calitatea imaginii, numarul de megapixeli iti dicteaza doar dimensiunea acesteia. happy

1 răspuns:
| Irena97 a răspuns:

Bravo tie, cred ca ai multe meritebig grin.
Eu n-am DSLR dar mai citesc reviewuri pe Emag. Ai acolo destule si comparatii intre ele de la cumparatori.
Nu cred ca ar conta numai marca, stii tu cum e cu fanii de la una sau alta.
Convinge-te singur pe Emag. Si nu-ti spun asta decat ca si eu as face la fel.
N-as intreba pe nimeni.