| Name29u3wuih a întrebat:

Cu ocazia Craciunul o sa primesc un DSLR.

Voi ce imi recomandati?

Un Nikon D3200 sau un Nikon D5100?

Ar trebui sa ma iau dupa numarul de MegaPixeli?

Doresc sa focalizeze foarte bine si sa redea detaliile in totalitate!

Funda pentru cel ce ma convinge in totalitate si argumenteaza:*.

4 răspunsuri:
| MrSoapte a răspuns:

Eu as alege D3200! De focalizat, ambele focalizeaza la fel...acum, depinde si ce obiectiv folosesti! Ele vin echipate cu obiectivul 18-55mm si, daca prinzi oferta, iti mai dau un 55-200 mm! Cu obiectivele astea focalizezi destul de bine, in lumina! Daca incerci sa faci foto, seara, cand luminozitatea e scazuta...nu mai focalizeaza atat de bine! Totusi, aparatul Nikon D3200 este foarte bun! Are un meniu usor si destul de complex! Pentru incepatori, este un aparat ideal!

| CrazzzyA a răspuns:

Oricare dintre ele sunt ok. Nu au nicio importanta megapixelii. Atat timp cat stii sa fotografiezi, ai nevoie doar de un aparat bun.

| passyon22 a răspuns:

Ambele-s bune, depinde cat esti tu de profesionista cu ele:d

| Maricel_Pricope_1958 a răspuns:

Eu as alege D5100 eu il am este performant si complex! Nu este foarte greu si nu conteaza megapixeli atata timp cat stii sa fotografiezi! Funda?