| roxaa_5485 a întrebat:

Buna TPU
De Craciun am vur sa primesc doi papagali asa ca prietena mamei mi-a luat inainte cu 3 zile de Craciun 2 papagali, pana de Craciun au stat la ea iar in ziua de sambata i-am primit
Ea in aceste 3 zile nu ia eliberat din cusca si nici eu nu i-am eliberat
Am inteles ca ologesc daca nu ii eliberez
Baiatul ciupeste ca a bagat tata mana in cusca sa ii lege un leganut
Vreau sa ii eliberez ca mie teama sa nu ologeasca, dar mie teama ca nu ii mai pot prinde crying
ASEARA au fost foarte agitati, apoi sau mai linistit acum iar au devenit la fel...
spuneti-mi cum sa ii eliberez si la cate zile trebuie sa repet?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Buna!

Eu am papagali(perusi) de peste 7 ani si te ajut cu mare placere. Daca mai ai nelamuriri te astept cu un mesaj pe privet.

In ceea ce priveste eliberatul.

Sa nu le dai drumul pana nu se obisnuiesc cu camera respectiva! Nu trebuie sa ii muti dintr-o camera in alta pentru ca ii deruteziwinking
Lasa-i cam o saptamana intr-o camera pentru a-se obisnui cu camera, peretii, obiectele, dar mai ales cu membrii familiei.
Dupa cam o saptamana. Le poti da drumul...
La inceput va fi putin mai greu, dar dupa aceea se vor obisnui si ei si tu...
In ceea ce priveste de cate ori sa-i lasi liberi, eu te sfatuiesc la inceput sa le dai drumul cam odata la 3-4 zile, pana se obisnuiesc.
Eu sunt foarte apropiata de papagalii mei, vin la mine (dar si la mama, la tata) i-se aseaza pe umar, ne ciugulesc, se urcaa pe mouse, pe masa, se joaca cu plusurile, etc laughing
Avand in vedere ca ii am de 7 ani, eu ii tin toate ziua liberi(seara intra singuri in cusca)... daca le e foame, sete, etc intra de unii singuri in cusca.
Pentru a nu mai fi speriati ar trebui sa le vorbesti mult si calm...
Este normal sa fie agitati deoarece pentru ei totul este nou happy

La intrebarea "cum sa ii eliberez:...

Simplu...decat deschizi usa de la colivie si vor iesii ei singuri
Acum sa nu te astepti sa iasa din prima... s-ar putea sa nu iasa de prima data, dar tu sa le deschizi usa zilnic, pana ii convingi sa iasa(in nici un caz sa nu ii iei in mana pentru a-i scoate tu!)
Sunt foarte fragili, dar in special pentru ca s-ar putea sa se sperie foarte tare, iar apoi chiar sa nu mai vrea sa iasa...

P. S.: Faptul ca ologesc nu este neaparat adevarat, dar in nici un caz sa nu ii ti numai in cusca fiindca nu le va fi deloc bine...