| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Vineri mi-am luat o nimfa mascul si de cand a venit la noi nu sa atins deloc de mancare si apa. Doar osul de sepie la ros un pic.Are o cusca destul de incapatoare cam asa >---- http://www.craiovaforum.ro/......c03540-jpg
dar numai ca a mea e mov si e putintel mai maricica. Este destul de bland si de cuminte. E singur, inca nu i-am luat pereche.Sta daca vrei sa il mangai si s-a indragostit de leganut.
Cum sa-l fac sa manance? Si sa bea apa? Ce jucarii pot sa-i pun in cusca? Cum pot sa-l invat cateva cuvinte pe Dodo? Ce obiecte pot sa-i mai pun in cusca ca sa se simta ca acasa?

5 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

1.Nu-i da apa din pipeta (adapatoare din aia cu tub), pune-i apa intr-un vas, pana cand se mai acomodeaza la tine 2. Da-i mancare speciala de nimfe (nu orice mancare unde arata un papagal pe punga 3.Nu-i pune prea multe jucarii in colivie pentru ca-i limiteaza spatiul 4.Nimfele nu vorbesc (ca vad ca altcineva ti-a spus prostia asta) 5.Ai grija sa nu-l superi ca daca te prinde cu ciocul sigur iti cresteaza pielea destul de urat 6.Nimfele pot trai si fara pereche, nu-i obligatoriu sa ai pereche (se imblanzeste mai repede cand este unul singur). Baga la cap ce ti-am scris aici ca o sa ai nevoie de sfaturile astea

| adina02 a răspuns:

Incearca sa ii dai apa cu seringa la mancare nu ai ce sa faci. daca peste 2 zile nu mananca dul la veterinar.cumparaijucari speciale pentru papagal.mai asteapta putin, sa se acomodeze. daca vrei sa il inveti diste cu vinte repeta un cuvat sapte zile{poti vorbi si alte cuvinte dar nu langa el}dupa ce vezi ca la spus de 2 ori incepe cu altele.cumparai inca un baietelsau o fetica.iti urez multa bafta! bucurate de el!

| CatalinAlexandru28 a răspuns:

Salut...
Asa mi s-a intamplat si mie. El nu este obisnuit inca cu noua casa. La mine in ziua aia l-am luat si a doua zi a inceput deja sa manance. Trebuie sa-l lasi un pic sa se obisnuiasca. In cusca poti sa-i pui un leagan din ala care il agati de cusca. Pai ca sa-l inveti cateva cuvinte trebuie sa:
- cuvintele sa fie scurte (poti sa-l inveti numele lui Dodo).
Acel cuvant il repeti mereu in preajma lui si atunci el il va retine si va spune si el Dodo, dar sa nu te astepti ca deja il repeti de 2-3 ori si deja vrei sa il zica. Trebuie sa il repeti cam 2, 3 sau 4 zile. FUNDA?> big grin

| andrey937 a răspuns:

Nimfele vorbesc dar ai nevoie de rabdare cu ele si sa repeti un cuvant cam vreo 4 samtamani a mea stie tot alfabetul si mai si spune cuvinte haioase.

| andrey937 a răspuns:

Gabonne1982 eu am o nimfa si stie tot felul de cuvinte sa alfabetul.
nimfa ta trebuie sa se acomodeze cam in vreo saptamana amea a mancat in a doua saptamana in care am loato. si sunt foarte amuzante si vorbarete. dar sa nu o sperii cand ii dai drumal ca sa stea pe cusca uite nuste sfaturi aici http://www.scritube.com/......i72493.php mult noric si baietii vorbesc foarte mult mult succes.
sall